Cime 3 kvartal 2024

Největší střešní fotovoltaickou elekrárnu v Ústeckém kraji dokončují v Lounech

Louny (ČTK) - Na střeše továrny na palivová čerpadla pro automobily v lounské průmyslové zóně nyní dokončují největší střešní fotovoltaickou elektrárnu v Ústeckém kraji o výkonu 1,6 MW. Solární energii začne podnik využívat v září, roční spotřebu tím sníží o 20 procent. Náklady na stavbu elektrárny a instalaci více než 3500 panelů ve výši 42 milionů korun pokryla zčásti státní dotace. Novinářům to řekl manažer podniku Michal Morávek. Poptávka po fotovoltaice v České republice roste.

O solární elektrárně firma uvažovala už před deseti lety. Technologie ale byla taková, že střecha by ji neunesla. "Dneska je střecha dimenzovaná na 75 kilogramů na metr čtvereční a po instalaci jsme pod 20 kilogramy. I kdyby se sníh na střeše držel 14 dní v kuse, tak jsme s rezervou pod limitem," řekl Morávek. "Zákazníky jsme tlačeni ke snižování CO2 a chceme také ušetřit, proto jsme se rozhodli pořídit výrobnu ekologické elektřiny ze slunce," dodal.

Z celkových nákladů pokryje více než čtvrtinu dotace z programu Next Generation EU a Národního plánu obnovy. Návratnost investice tak počítá firma do pěti let. S přípravou projektu začala společnost Aisan Industry Czech před dvěma lety. "Zaměstnanci se o to velmi zajímají, vytvořili jsme prezentaci, která běží v kantýnách," uvedl manažer společnosti, v níž pracuje 650 lidí.

Solární elektrárna bude dodávat fabrice energii od nedělního večera do pátečního večera. Vyrobenou elektřinu o víkendech a v době dvoutýdenní letní odstávky bude firma prodávat do sítě. Podnik si od toho slibuje i úsporu nákladů. Loni měl zafixovanou cenu elektřiny pouze pro první čtvrtletí, pak plynule přešel na spotové nákupy. "Byly situace, kdy jsme se dostali za jeden MW na 11.000 korun, teď jsme zpět okolo 4300 korun za MW," řekl Morávek.

Zájem o instalaci střešních solárních elektráren roste. David Veselý ze společnosti ČEZ ESCO uvedl, že už se instalují i elektrárny s výkonem tři MW. "Souvislost to má s dotacemi z Národního plánu obnovy. Od roku 2010 do roku 2022 se stavěly hlavně rezidenční projekty pro rodinné domy. Větší pozemní a střešní instalace začaly od poloviny roku 2022," uvedl Veselý.

U střešních projektů je důležité, aby střecha byla v dobrém stavu a málo členitá. Důraz se klade na to, aby se vyrobená elektřina spotřebovala na místě. Projekt tak není vhodný například pro pekárnu, kde se pracuje v noci. Životnost solární elektrárny se udává 30 let.

S instalací dalších solárních projektů naráží zájemci na to, že už není kapacita sítě. "Dost často je vyčerpaná kvůli spekulativním investorům. Ti ale nyní s ohledem na pokles cen elektřiny pouští projekty a uvolňují kapacitu sítě a na druhou stranu se posiluje distribuční síť," uvedl Veselý.

Společnost ČEZ přijala od ledna do května 29.000 žádostí o tzv. zelené výrobny, z toho 21.000 byly fotovoltaické elektrárny s výkonem do deseti KW. "Od začátku roku dosud jsme připojili 21.000 obnovitelných zdrojů, což je jako za celý loňský rok. Ze všech žádostí se jich 11,5 procenta týká Ústeckého kraje," uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.