Cime 2 kvartál 2024

Největší města v Plzeňském kraji nechtějí prodávat své byty, cítí vyšší zájem

Plzeň 22. července (ČTK) - Největší města v Plzeňském kraji nechtějí prodávat své byty, ale chtějí naopak jejich počty zvyšovat. Připravují se na rostoucí zájem o nájemní bydlení, protože dostupnost hypoték na pořízení vlastního bytu výrazně klesá, zjistila ČTK. Například v Tachově je aktuálně vysoká poptávka hlavně kvůli zdražování komerčních nájmů a využívání soukromých bytů jako ubytovny pro zahraniční dělníky. Nájmy v městských bytech v kraji jsou ve srovnání s tržním nájemným nízké a dlouhodobě se zvyšují jen o jednotky procent ročně.

Plzeň, která má 2655 městských bytů, chce do čtyř až šesti let postavit 400 nájemních bytů až za jednu miliardu korun. "Od roku 2014 město dělá změny v bytové politice s cílem zlepšit využitelnost městských bytů a postupně navýšit jejich počet," řekl náměstek primátora David Šlouf (ODS). V roce 2015 měla kvůli špatnému stavu 311 dlouhodobě volných bytů, které postupně opravila. Od roku 2016 do konce letošního roku město vybuduje 305 nových bytů, a to novou výstavbou a rekonstrukcí, řekl Šlouf. Nejvíce bytů vzniká revitalizací lokality Zátiší, kde bude v září dokončeno 102 bytů. Loni jich tam přibylo 77. Po 16 letech tak vzniká v Plzni nové menší sídliště za 420 milionů Kč.

Plzeň stejně jako další města stále registruje převis poptávky žadatelů o městský byt. "Proto bylo vytipováno a schváleno osm lokalit pro výstavbu zhruba 400 městských bytů," řekl Šlouf. Další možnosti a pozemky se hledají.

Za městské byty zvláštního určení se platí měsíčně 50 Kč/m2, standardní nájem je 92 Kč/m2. Průměrná tržní cena nájemného v Plzni je podle ČSÚ 209 Kč/m2/měsíc.

Třináctitisícový Tachov vlastní 800 bytů různého stáří. "Rentabilita klesá z důvodu špatné vymahatelnosti dluhů a někdy i zdevastovaných bytů," řekl starosta Ladislav Macák (Patrioti Tachova). Podle něj chybí jasná definice a pravidla pro sociální byt, tedy kdo bude obcím dotovat dluhy a zdevastované byty. "Zájem o městské byty je vysoký hlavně kvůli zvyšování komerčních nájmů a využívání soukromých bytů jako ubytovny pro zahraniční dělníky, pro něž chybí legislativa," uvedl. Základní nájem je 48 Kč/m2, v nových a rekonstruovaných městských bytech 80 až 100 Kč. Ve městě je velká výstavba soukromých rodinných i bytových domů. "Dokončených, ve výstavbě a přípravě je zhruba 1000 bytů. Bohužel ceny jsou vysoké a hypotéky zdražují, takže je otázkou, kolik jich nakonec bude realizováno," dodal Macák.

Jedenáctitisícové Domažlice vlastní 833 bytů. Nové byty v posledních čtyřech letech nepřibyly, kromě deseti rodinných domů, které postavilo město pro lékařský personál. Velký developerský projekt na Kozinově poli se zastavil v zastupitelstvu a další lokalita v bývalých kasárnách bude mít letos připravené sítě a silnice, řekl místostarosta Stanislav Antoš (KDU-ČSL). Připravena je rekonstrukce 40 uvolněných bytů v domě s pečovatelskou službou, která bude zahájena po získání dotace. Počet sociálních bytů neroste. Zájem o městské byty je značný. "Zastupitelstvo schválilo memorandum na výstavbu bytů s konkrétním developerem. Dodnes jím ale neprošly navazující smlouvy schválené radou," dodal.

Klatovy s více než 22.000 obyvateli registrují také vysokou poptávku po městských bytech. Vlastní jich 599, z toho 193 pro seniory a 35 pro sociálně slabé občany. "Veškeré tržby z nájemného se vracejí do oprav a údržby bytů, případně do investic," řekl šéf kanceláře starosty Jiří Tománek. Nové městské byty za poslední čtyři roky nevznikly, podíl sociálních bytů je stabilní. Základní nájemné je od července 80,61 Kč/m2, podle Tománka na úrovni sociálního nájemného. Průměrný tržní nájem v kraji je 187 Kč/m2, dodal.

Čtrnáctitisícové Rokycany vlastní dlouhodobě 566 městských bytů. Příjmy z vybraných nájmů převyšují výdaje na opravy, rekonstrukce a provoz, řekla mluvčí Tereza Maixnerová. Nová výstavba nájemních bytů nebyla, poslední sociální byty vznikly v roce 2015. Do investic dalo za čtyři roky téměř 18 milionů Kč, do oprav nad 100.000 korun pak přes deset milionů Kč. Zájem je spíše o byty 1+1 a větší, řekla mluvčí. V letech 2019 a 2020 zdražovalo město nájem o pět procent plus inflaci, loni ho nezvýšilo a letos od července stoupl o inflaci na 91,90 Kč/m2.