Komatsu potřebu bagr

Nejlepšími stavbami v Karlovarském kraji byly Nemocnice Cheb a Vřídelní kolonáda

Karlovy Vary (ČTK) - Dokončení obnovy areálu Nemocnice Cheb a druhá etapa opravy Vřídelní kolonády byly podle odborné poroty nejlepšími stavbami Karlovarského kraje v letošním 22. ročníku soutěže Stavby Karlovarského kraje. Odborníci ocenili mezi projekty také návrh oživení výpravní budovy v železniční stanici Františkovy Lázně. Laické veřejnosti se nejvíce líbila realizace Náplavka Ohře v Karlových Varech. Mezi zachráněnými památkami vyhrála letos obnova statku č. 1 v Pomezné na Chebsku. Výsledky dnes ČTK poskytlo pořádající Regionální stavební sdružení Karlovy Vary.

Odborná porota letos rozhodla, že první místo mezi realizovanými stavbami získají dvě stavby, Nemocnice v Chebu a Vřídelní kolonáda. Druhé místo získala přestavba bývalé textilní továrny na muzeum v Plesné, třetí místo porota udělila Náplavce Ohře v Karlových Varech.

Za neokázalé a elegantní architektonické řešení stavby a význam pro environmentální výuku dětí a mládeže porota udělila i čestné uznání stavbě Přírodovědného centra při DDM Sova v Chebu a za citlivý přístup ke kompozici prvku v krajině a environmentální přínos z hlediska zadržování vody v území porota ocenila také Systém tůní a výsadby zeleně v Josefově na Sokolovsku.

Mezi projekty kromě železniční stanice ve Františkových Lázních odborná porota udělila dvě druhá místa, Transformaci okolí jezera Medard u Sokolova a Multifunkčnímu domu v Dolních Nivách. Třetí místo získal projekt Astronomické observatoře v Branišově.

V hlasování veřejnosti se letos sešlo 4451 hlasů. Z toho 806 hlasů získala karlovarská Náplavka Ohře. Mezi projekty se laikům nejvíce líbila Transformace okolí jezera Medard.

Uděleny byly i ceny osobností. Cenu ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) získala Přestavba bývalé textilní továrny v Plesné. A stejnou stavbu ocenil i hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). Cenu primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) získala Náplavka Ohře. Odborný časopis stavebnictví svou cenu dal Transformaci okolí jezera Medard.

Letošního 22. ročníku soutěže se zúčastnilo 23 staveb, 13 projektů a pořadatelé také vybrali šest zachráněných památek.