husqvarna

Nejlepší plzeňskou novostavbou za uplynulé čtyři roky je bytový dům na Roudné

Plzeň 14. června (ČTK) - Nejlepší novostavbou Plzně za poslední čtyři roky je bytový dům v ulici Otýlie Beníškové ve čtvrti Roudná od architekta Jiřího Zábrana. Dnes zvítězil v pátém ročníku architektonické soutěže o Ceny Hanuše Zápala, pojmenované po významném západočeském architektovi 20. století. Odborná porota vybírala z 15 nominovaných novostaveb postavených v Plzni mezi lety 2018 až 2021. Udělila také dvě mimořádná ocenění, a to ateliéru Project studio 8 za školní družinu v Plzni - Újezdě a za Palubu Hamburk, což je řešení prostoru u bočního vchodu hlavního vlakového nádraží a vedle autobusového terminálu.

"Bylo mi potěšením přijmout od nezávislé odborné poroty návrh na ocenění právě této stavby. Ze všech nominovaných realizací se mimoplzeňští architekti shodli na udělení ceny bytovému domu Otýlie Beníškové číslo 20, novostavbě, která v historické proluce na Roudné elegantně uzavírá blok domů a přirozeně se zapojuje do života města," řekl primátor Pavel Šindelář (ODS). Zábran se stal vítězem soutěže už podruhé. Ve čtvrtém ročníku za nejlepší stavby let 2014 až 2017 získal ocenění rovněž za návrh bytového domu, a to objektu ve Sladové ulici v areálu Světovar ve čtvrti Slovany.

Odborná porota se na letošním vítězi shodla jednomyslně. Cena kromě Zábrana patří i jeho spolupracovníkům Josefu Houškovi a Zbyňku Pitlovi. "Jejich bytový dům, který se už na první pohled liší od současné developerské produkce, představuje zvlášť vytříbené městotvorné dílo umně pracující nejen s tradiční symbolikou či metaforami, kompozicí a materiály, ale i s velkorysým obchodním parterem. Je to právě průčelí domu provedené z nabílených cihel, které této stavbě propůjčuje punc jedinečnosti odkazující k individuální architektuře meziválečného Československa,“ uvedl předseda poroty, architekt Petr Burian.

Porotu z nominovaných staveb, mezi nimiž bylo například šest bytových domů, objekt lesní školky, sokolovna, bazén, depozitář či domov s pečovatelskou službou, zaujala také dostavba školní družiny v Plzni – Újezdě. Její estetiku podle poroty umocňuje provázaná dispozice s napojením na školu i na školní zahradu. Pozornost poroty získal také návrh Paluby Hamburk, která pomohla proměnit nevyužité místu u hlavního nádraží. Její součástí je vyhlídková věž, pobytové schody, lavičky a terasy, stánky s občerstvením a infocentrum.

Všechny stavby nominované na Cenu Hanuše Zápala představuje doprovodná výstava, která je ode dneška do 3. července na terasách na Anglickém nábřeží pod Komerční bankou.