Komatsu potřebu bagr

Nejlepší nabídku na stavbu D35 Hořice - Sadová za 2,4 miliardy Kč dala Eurovia

Hořice (Jičínsko) (ČTK) - Nejvýhodnější nabídku v tendru na stavbu úseku dálnice D35 Hořice - Sadová dalo Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) sdružení firem Eurovia CS, M - Silnice a Stavby mostů. Nabídlo cenu 2,44 miliardy korun bez DPH, tedy 70 procent předpokládané ceny. Na twitteru to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. ŘSD dostalo pět nabídek, nejvyšší byla 2,86 miliardy korun. Termín pro podání nabídek vypršel dnes. Hodnoticí komise nyní bude prověřovat reference a cenové nabídky jednotlivých uchazečů.

Stavba 10,5 kilometru dlouhého úseku D35 má vydané pravomocné stavební povolení. V trase mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Hradecku již archeologové od loňského září dělají záchranný výzkum. Stavba by měla začít letos a být hotová v roce 2025. Tendr na výběr stavební firmy ŘSD vypsalo loni v listopadu.

U navazujícího úseku D35 o délce 7,5 kilometru mezi Sadovou a napojením na dálnici D11 na západním okraji Hradce Králové ŘSD předpokládá, že by v roce 2024 mohlo zahájit stavbu. Úsek by mohl motoristům začít sloužit v roce 2027.

U úseku D35 z Úlibic na Jičínsku do Hořic má ŘSD od dubna stavební povolení. V roce 2024 by ŘSD na úsek chtělo vybrat stavební firmu a ve druhém pololetí stavbu o délce přes 16 kilometrů zahájit. V letošním čtvrtém čtvrtletí by na úseku měl začít archeologický průzkum.

Dálnice D35 má v budoucnosti spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc a má být severní alternativou přetížené dálnice D1 při cestě z Čech na Moravu. Z D35 je zatím hotových několik vzájemně nepropojených částí, a to v Libereckém kraji úsek Liberec - Turnov, v Pardubickém kraji úsek Sedlice - Opatovice - Časy - Ostrov a v Olomouckém kraji úseky Mohelnice - Olomouc, obchvat Olomouce a Olomouc - Lipník nad Bečvou. V Pardubickém kraji 5. května začala stavba 12 kilometrů dlouhého úseku D35 mezi Janovem a Opatovcem na Svitavsku.