Komatsu potřebu bagr

Nejlepší nabídka na stavbu D35 k Vysokému Mýtu je od firem Eurovia a M-Silnice

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dostalo tři nabídky uchazečů na výstavbu úseku dálnice D35 Ostrov - Vysoké Mýto bez tunelu Homole. Nejvýhodnější podalo sdružení firem Eurovia CS a M-Silnice s cenou 1,424 miliardy korun bez DPH, což je 70,3 procenta předpokládaných nákladů,uvedl na sociální síti X generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Na stavbu je vydáno pravomocné stavební povolení.

Úsek Ostrov - Vysoké Mýto měří téměř sedm kilometrů. Jeho součástí jsou čtyři mosty, jeden nadjezd a další mostní stavba na vedlejší silnici II/305. V projektu je také 778 metrů protihlukových stěn, úpravy a přeložky dalších silnic a inženýrských sítí. Hotový by měl být v roce 2026, naváže na již zprovozněnou dálnici do Ostrova.

Samostatně se bude na trase úseku budovat tunel vrchem Homole, který byl vyčleněn kvůli technické náročnosti. Budou jej tvořit dvě jednosměrné tunelové trouby o délkách 525 a 569 metrů, částečně se budou hloubit, zčásti razit ve skále. Oba tubusy budou propojeny dvojící průchozích propojek, každá bude dlouhá 17,5 metru. Výška nadloží v raženém úseku se pohybuje od 8,5 do 24 metrů. Tunel bude podcházet frekventovanou silnici I/17 z Chrudimi. Soutěž na stavbu zatím nebyla uzavřena, bylo podáno pět nabídek v cenovém rozmezí od 1,75 miliardy po 2,07 miliardy korun bez DPH. Stavět by se měl začít příští rok a dokončit v roce 2026. Pokud by byl úsek Ostrov - Vysoké Mýto dokončen dříve, je před tunelem navržen provizorní sjezd.

ŘSD ve čtvrtek zahájí výstavbu navazujícího úseku D35 Vysoké Mýto - Džbánov. Postaví jej za 1,830 miliardy korun bez DPH sdružení firem Eurovia CS, M-Silnice a Stavby mostů. Měří téměř šest kilometrů a vytvoří obchvat Vysokého Mýta. Součástí stavby bude i šest dálničních mostů a čtyři nadjezdy, dvě mimoúrovňové a tři okružní křižovatky. Celková délka protihlukových stěn dosáhne 3290 metrů. Úsek by měl být uveden do provozu v roce 2026.

Silničáři v současnosti Pardubickém kraji staví úsek D35 Janov - Opatovec. ŘSD podle Mátla plánuje v prvním pololetí příštího roku začít v celé trase dálnice budovat tři úseky o celkové délce 17,9 kilometru a v druhém pololetí další tři úseky o délce 34,2 kilometru. Následovat by mělo zahájení tří úseků stavby v roce 2025, celá D35 by měla být dokončena v roce 2029. V Pardubickém kraji je zatím v provozu více než 30 kilometrů dálnice.

Dálnice D35 má v budoucnosti spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc a má být severní alternativou přetížené dálnice D1 při cestě z Čech na Moravu. Po dokončení bude s délkou 210 kilometrů nejdelší dálnicí v Česku.

Z D35 je zatím hotových několik vzájemně nepropojených částí, a to v Libereckém kraji úsek Liberec - Turnov, v Pardubickém kraji úsek Sedlice - Opatovice - Časy - Ostrov a v Olomouckém kraji úseky Mohelnice - Olomouc, obchvat Olomouce a Olomouc - Lipník nad Bečvou.