husqvarna

Nejintenzivnější bytová výstavba na jihu Čech je v Lipně nad Vltavou

České Budějovice 2. srpna (ČTK) - V jižních Čechách se loni dostavělo 1725 bytů. Přes 70 procent z nich je v nových rodinných domech. Nejvíce bytů získalo kolaudaci v Českých Budějovicích. V přepočtu dokončených bytů na tisíc obyvatel zaznamenali statistici nejintenzivnější výstavbu v obci Lipno nad Vltavou, kde je tento ukazatel nejvyšší i za posledních pět let. V Lipně jde hlavně o rekreační bydlení. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nejvíc bytů dokončili loni stavaři ve městě České Budějovice. Šlo o 290 bytů, což bylo necelých 17 procent všech těchto bytů v kraji. Druhou příčku obsadil Tábor s 86 byty, třetí Lipno nad Vltavou se 76 byty. Ani jeden byt naopak nevznikl v 308 obcích a městech na jihu Čech, k větším z nich patří Soběslav, Bechyně i Písek.

Intenzita bytové výstavby byla největší z celého kraje v obci Lipno nad Vltavou. "V této lokalitě se však spíše než o byty pro trvalé bydlení bude jednat o objekty využívané k rekreaci," uvedla Irena Votrubová z krajské správy ČSÚ v Českých Budějovicích.

V rodinných domech se loni na jihu Čech zkolaudovalo 1221 bytů, meziročně o tři procenta víc. Byty v nových bytových domech loni stavaři dokončili v osmi městech a obcích. Bylo to 445 bytů, což je proti předloňskému roku nárůst o necelou třetinu. Více než polovina z těchto bytů připadala na České Budějovice.

Podle statistiků je při hodnocení bytové výstavby vhodnější zaměřit se na delší časové období. Za posledních pět let, od roku 2017, přibylo v kraji 8587 bytů. Nejvíc dokončených bytů vykázalo město České Budějovice (1697), druhý v pořadí byl Tábor s 236 byty, třetí Lipno nad Vltavou, kde se za pět let dokončilo 185 bytů. "Zde se však zřejmě bude jednat spíše o takzvané druhé bydlení, tedy byty určené k rekreaci. Nejvyšší intenzitu bytové výstavby vykázaly obce v rekreačních oblastech, Lipno nad Vltavou a Kvilda," uvedla Votrubová.