Komatsu potřebu bagr

Navzdory válce na Ukrajině, dvouciferné inflaci a růstu cen fosilních paliv zůstal trh komerčních nemovitostí v roce 2022 ve většině zemí střední a východní Evropy relativně stabilní

V investičních transakcích hrál loni v regionu CEE stále větší roli domácí kapitál

PRAHA, 17. LEDNA, 2023 -  Společnost Colliers, která patří ke špičce v poskytování diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic, ve své nové studii s názvem „Highlights 2022: CEE-6 Real Estate Market“ zhodnotila vývoj realitního trhu v České republice a dalších pěti zemích střední a východní Evropy v roce 2022. Trh ovlivnila v prvé řadě válka na Ukrajině, rostoucí náklady na výstavbu, provoz a dopravu a tlak na soulad s ESG.

Hlavní závěry studie

Kanceláře

V roce 2022 byla ve většině zemí střední a východní Evropy zaznamenána nízká úroveň nové nabídky kancelářských prostor. Výjimku představuje Polsko, kde nově dokončené prostory změnily poměr sil na trhu. Vůbec poprvé zde celková nabídka moderních kanceláří na 8 hlavních polských místních trzích přesáhla úroveň nabídky v hlavním městě Varšavě, a to o celých 200 000 m².

Poptávka po kancelářích dosahuje v celém regionu střední a východní Evropy předloňské úrovně, například v České republice objem hrubé poptávky dosáhl celkového objemu přes 500 000 m². Pro slovenský trh s kancelářskými prostory zůstává stále důležitějším tématem flexibilita. Nájemci kladou mnohem větší důraz na sdílené pracovní prostory a společné prostory, což jim následně umožňuje přistoupit ke snížení celkové pronajaté plochy až o 20–30 %.

Retail

Ve většině zemí regionu se návštěvnost a obraty v nákupních centrech vrátily na úroveň před pandemií. Velmi dobře se maloobchodu dařilo v Bulharsku, zdejší obchodní parky se rozšiřovaly a nákupní centra si udržela svou pozici. Oblasti retailu se dařilo i v České republice, kde nákupní centra prokázala velmi dobrou odolnost v době pandemie a po odeznění pandemických omezení se dokázala velmi rychle zotavit. Naopak v Maďarsku byl patrný pokles zájmu o obchody s módou na hlavních ulicích, a to zejména kvůli omezení turistického ruchu v době pandemie. Zotavení zde bude vyžadovat více času.

V Polsku pak pokračuje trend rostoucího podílu nákupních parků na celkovém objemu nových komerčních nemovitostí. Developeři se zaměřují zejména na menší projekty v menších městech.

Průmyslové nemovitosti

Rok 2022 byl z hlediska úrovně poptávky dalším dobrým rokem. Nájemné v tomto segmentu trhu ve všech zemích CEE vzrostlo, ale ve srovnání se západoevropskými trhy zůstává konkurenceschopné. Míra neobsazenosti ve většině zemí střední a východní Evropy zůstává na velmi nízké úrovni (< 5,0 %). V České republice i přes zvýšenou nabídku nových skladů míra neobsazenosti pokračovala v poklesu a v jednu chvíli se dokonce dostala v celostátním průměru pod 1 %. Je to proto, že prakticky každý dokončený sklad je již předem pronajat, někdy i s rezervou pro případné rozšíření. Také v Polsku zůstal zájem nájemců o skladové prostory v roce 2022 velmi vysoký, což svědčí o tom, že i přes zvýšení nájemného se nájemci i pronajímatelé dokázali dohodnout a přizpůsobit se nové tržní realitě. Na Slovensku se trh průmyslových a logistických nemovitosti stále více orientuje na pronajímatele. S rostoucími náklady na výstavbu se výše nájemného stále zvyšuje a pronajímatelé ztrácejí možnost nájemné garantovat.

Investiční trh

Ve srovnání s předchozími roky došlo vloni ke zpomalení objemu investic. Příčinou byly zvýšené náklady na financování, menší počet dostupných projektů a celková nejistota na trhu. V rámci investičních transakcí v zemích střední a východní Evropy byl jako trend zaznamenán rostoucí význam domácího kapitálu. Zejména investoři z České republiky, Maďarska, Rumunska a Slovenska prokázali, že klíčem k úspěchu je znalost místního trhu a přítomnost na něm. Přibližně 35 % objemu investic pocházelo od investorů ze střední a východní Evropy. Polsko zvýšilo svůj podíl jako klíčový trh v regionu střední a východní Evropy s více než 50 % celkového objemu transakcí. Korekce cen aktiv ve srovnání s úrovní před válkou vytváří pro investory atraktivní tržní příležitosti. Očekáváme další příliv kapitálu z Rumunska, pobaltských států, České republiky a Maďarska.

O skupině Colliers

Colliers (NASDAQ, TSX: CIGI) je přední diverzifikovaná společnost poskytující profesionální služby a správu investic. Naše společnost působí v 62 zemích a 17 000 podnikavých profesionálů spolupracuje na poskytování odborného realitního a investičního poradenství klientům. Již více než 27 let přináší naše zkušené vedení s významným vnitřním podílem akcionářů složené roční investiční výnosy ve výši 20 %. S ročními příjmy ve výši 4,1 miliardy dolarů a více než 50 miliardami dolarů spravovaných aktiv společnost Colliers maximalizuje potenciál nemovitostí a reálných aktiv, aby urychlila úspěch našich klientů, našich investorů a našich lidí. Více informací se dozvíte na stránkách corporate.colliers.com, Twitter @Colliers nebo LinkedIn a lokálně na @Colliers_EMEA, LinkedIn a Colliers.cz.