Komatsu potřebu bagr

Návrh nové školy pro 960 dětí ve St. Boleslavi má přinést architektonická soutěž

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (u Prahy) (ČTK) - Brandýs nad Labem-Stará Boleslav postaví ve Staré Boleslavi novou školu zhruba pro 960 dětí. Návrh má vzejít z architektonické soutěže, jejíž podmínky zveřejnilo město v pondělí. V létě chce město začít s projektovou přípravou. Škola, která by předběžně měla vyjít na 550 milionů korun bez DPH, by mohla být otevřena na podzim 2026. ČTK to za město řekla Kateřina Stránská.

Škola na tříhektarovém pozemku mezi ulicemi Třebízského a Lhotecká vznikne zřejmě jako svazková, tedy zřizovaná dobrovolným svazkem obcí. "O podmínkách svazku obcí zatím jednáme. Věříme ale, že s obcemi najdeme společnou řeč," uvedl starosta Robert Pecha (Vy jste město).

V nové škole se počítá s 36 kmenovými učebnami pro první i druhý stupeň a 15 až 19 odbornými učebnami. Součástí areálu má být například venkovní atletický ovál, tělocvična s využitím pro mimoškolní sportovní aktivity, aula pro 250 lidí a školní knihovna. Plánovaná školní kuchyň s kapacitou až 2500 jídel by do budoucna mohla zásobovat všechny boleslavské školy. "Přilákat kvalitní zaměstnance by měly pomoci i čtyři učitelské byty. A samozřejmě byt pro školníka, kterému poskytneme i prostornou dílnu," doplnil starosta.

Výsledky architektonické soutěže by měly být známy v červenci. Město plánuje zveřejnit soutěžní návrhy v září na výstavě a v městském zpravodaji.

Investici plánuje město uhradit z většiny z ministerské dotace. Vláda na podzim zvýšila dotaci na jedno žákovské místo z 800.000 korun na 1,1 milionu korun.