Komatsu potřebu bagr

Národní technické muzeum má v Plasích expozici středověkých stavebních strojů

Plasy (Plzeňsko) 18. července (ČTK) - Novou stálou expozici Středověké stavební stroje otevře v úterý Centrum stavitelského dědictví Národního technického muzea (NTM) v renovované bývalé lednici ležáckých sklepů v areálu kláštera v Plasích na severním Plzeňsku. Přišla na více než 18 milionů korun. Rozměrné funkční repliky tří gotických stavebních strojů, zhotovené podle historických pramenů, byly vyrobeny dobovými řemeslnými postupy, řekl dnes ČTK mluvčí technického muzea Jan Duda.

"Středověké stavební stroje byly geniální ve své jednoduchosti založené na fyzikálních zákonech a také v jednoduché výrobě náhradních dílů. Všechny aplikují dovedně základní mechanické principy, díky nimž bylo možné efektivně využít omezenou lidskou či zvířecí sílu třeba při zdvihání a přemísťování těžkých břemen, při zatloukání pilotů pro základy staveb i při dalších stavebních činnostech," řekl generální ředitel NTM Karel Ksandr. Expozice je podle něj mimořádným příspěvkem k poznání středověkého stavitelství z doby císaře a krále Karla IV. a jeho syna Václava IV. V Česku ani jinde v Evropě podle Ksandra nic podobného není.

"Součástí jsou tři unikátní repliky středověkých stavebních strojů, které zhotovil a experimentálně využíval tesařský mistr Petr Růžička. Jde o klecový jeřáb vyrobený dle předlohy v bibli Václava IV., beranidlo zhotovené podle vyobrazení husitského anonyma a vrátek s vijákem podle vyobrazení v knize Domenica Fontany," řekl autor expozice a kurátor NTM Jakub Chaloupka.

V iluzivním prostředí středověkého staveniště se návštěvníci seznámí i s fungováním tehdejších řemeslných hutí, jednotlivými řemesly, která byla při stavbě potřeba, nástroji a materiály, které se ve středověku běžně používaly, řekl Duda. Expozice je doplněna o obrazy a filmy dokumentující výrobu replik a jejich využití ve stavební praxi. Projekt podpořil z 85 procent evropský program IROP.

Sklepy z konce 19. století byly podle Ksandra v perfektním stavu a budova se autenticky dochovala bez omítek, což ladí s novou expozicí. Originální repliky 1:1 jsou tak velké, že 14 metrů vysoký prostor zaplnily. "Budeme předvádět návštěvníkům, jak se několikatunové kamenné bloky na těch strojích zvedaly na gotických stavbách. A myslím si, že je to strašně fascinující, protože málokdo si uvědomí, co dokázali naši předkové bez techniky, na kterou jsme zvyklí my, tedy pouze na lidský pohon," dodal. Stroje se používaly například při stavbě svatovítské katedrály nebo Karlova mostu.

Do 30. října budou v Plasích mimořádně vystaveny také repliky korun Karla IV. zapůjčené Galerií Středočeského kraje v Kutné Hoře. Jde o svatováclavskou korunu, kterou nechal Karel IV. zhotovit ke své korunovaci 6. května 1346, a korunu Svaté říše římské, jejíž vznik bývá historiky spojován s korunovací císaře Oty I. Velikého 2. února 962. Karel IV. byl touto korunou papežem korunován císařem roku 1355 v Římě.

Centrum je podle Dudy otevřené denně kromě pondělí.