Cime 3 kvartal 2024

Namísto bývalého cukrovaru vznikne na Lounsku zhruba 80 parcel

Lenešice (Lounsko) 21. ledna (ČTK) - Oblíbené místo filmařů, ruina bývalého cukrovaru v Lenešicích na Lounsku, půjde k zemi, místo něj mají vzniknout rodinné domy. Starosta Leoš Procházka (BEZPP) by chtěl začít nejpozději do konce příštího roku. Řekl to ČTK.

"Je to jediné území, kam se může obec rozšiřovat," uvedl starosta. Dodal, že na jedné straně obce je záplavové území, z další strany omezuje případnou výstavbu nových domů hlavní silnice. Na zhruba osmi hektarech má být 80 rodinných domů, zhruba 45 jich postaví soukromník, zbytek obec, která část areálu získala v roce 2012 v dražbě.

Náklady na zasíťování území či vybudování příjezdových cest podle starosty budou v milionech korun. Podle Procházky si obec nejspíš vezme na stavební akci úvěr, částečně by ho pokryl následný prodej domů. Kromě nového bydlení by místo cukrovaru mohl vzniknout také amfiteátr či park. "Máme větší prostor, ale dá se tam toho postavit méně kvůli dřívějším sklepům," řekl Procházka.

V obci žije zhruba 1500 obyvatel, v dojezdové vzdálenosti jsou Louny, Most či Lovosice na Litoměřicku. "Lidé se chodí ptát, měli by o nové bydlení zájem," řekl Procházka a doplnil, že budou domy určené zejména mladým rodinám.

Cukrovar si zahrál v několika filmech, reklamách i seriálech. Nyní ho má pronajatý německá filmová produkce, natáčel v něm ale také Hollywood. "Já jsem tady pět let a za tu dobu tady bylo alespoň šest nebo sedm produkcí, teď se tu natáčí seriál, budou točit druhou řadu," uvedl starosta. Za jakou částku si filmaři cukrovar pronajímají, nesmí Procházka kvůli smlouvě o mlčenlivosti sdělovat. Podle jeho slov jde o výhodný obchod, který pokryje část nákladů na vybudování obytné zóny. Dalším produkcím už obec zřejmě objekty pronajímat nebude.

Cukrovar byl postaven v roce 1880 a svému účelu přestal sloužit v 90. letech. Později si objekty pronajal kovošrot, který místo opustil. Do budov se nastěhovali bezdomovci, obci se podařilo je z místa vykázat až za asistence policie. Do roku 2013 se místo pyšnilo druhým nejvyšším komínem svého druhu v zemi, musel být zbourán kvůli bezpečnosti. Nejzachovalejší budova cukrovaru se demolovat podle Procházky nebude, vznikne tam nejspíš školka.