Komatsu potřebu bagr

Nákupy módy z druhé ruky získávají v Česku na popularitě

Až 56 % Čechů ve věku od 18 do 29 let nakupuje oblečení z druhé ruky. Trend lze pozorovat také u starší generace, která výhodný způsob nákupu módy upřednostňuje především kvůli nižší ceně.[1] Myšlenku udržitelné módy iniciuje i pražská Fashion Arena Prague Outlet, která o prodlouženém víkendu 19. - 21. dubna pořádá již 2. ročník Charitativního bazaru oblečení pro širokou veřejnost.

Zájem o oblečení z druhé ruky také poukazuje na zvyšující se povědomí o negativních dopadech tzv. fast fashion na životní prostředí. „Charitativní bazar oblečení návštěvníkům Fashion Arény opět umožní své nošené, ale nepoškozené oblečení darovat na dobročinné účely. Výtěžek poputuje na podporu činností Nadačního fondu Veroniky Kašákové, který doprovází mladé lidi z dětských domovů na cestě životem. Mám z této nově navázané spolupráce velkou radost, protože Veronika se stala patronkou našeho bazaru. Jednak jsme její tvář použili pro komunikaci a jednak osobně dorazí tento bazar slavnostně otevřít,“ říká Lenka Čapková, ředitelka outletového centra Fashion Arena Prague Outlet.

Ode dneška až do 15. dubna mohou návštěvníci Fashion Arény donést své oblečení na Informační centrum outletového centraFashion Arena Prague Outlet v pražských Štěrboholech.O prodlouženém víkendu 19. - 21. dubna v čase od 10:00 do 18:00 bude otevřený speciální obchod, v němž bude darované oblečení možné zakoupit za symbolické částky, ale bude prostor i pro stále populárnější swap - tedy výměnu kusu za kus.

Slavnostní otevření Charitativního bazaru proběhne v pátek 19. 4. v 11:00. Slavnostního přestřižení pásky se ujme sama Veronika Kašáková. Výtěžek z prodeje totiž poputuje na podporu činností jejího nadačního fondu, který dlouhodobě podporuje dospívající z dětských domovů v České republice. Darováním či zakoupením udržitelných kousků oblečení návštěvníci nejen šetří planetu, ale také přispívají na dobrou věc lokálního charakteru.

Tím ale pomoc nekončí. Veškeré oblečení, které se v bazaru neprodá, si přesto cestu k novým majitelům najde. Spolupráci uzavřela Fashion Aréna také s Klubem svobodných matek, který poskytuje finanční i materiální pomoc matkám samoživitelkám. Klub navíc provozuje vlastní Oděvní banku, kterou využívají i další subjekty. Oblečení se tak dostane do rukou i lidem bez domova, seniorům nebo rodinám ve finanční tísni. V loňském roce takto Klub svobodných matek zabezpečil více než 10 000 osob.


[1] https://www.stem.cz/wp-content/uploads/2022/09/STEM_KSM_udrzitelna_moda_prez.pdf