Cime 2 kvartál 2024

Nájmy za poslední rok vzrostly v Ostravě nejvíce u bytů s dispozicí 2+1

Ostrava (ČTK) - Nájmy za poslední rok vzrostly v Ostravě nejvíce u bytů s dispozicí 2+1, meziročně více než o 16 procent. ČTK to sdělila společnost Správa investic a nemovitostí (SIAN), z jejíž srovnávací analýzy data pocházejí.

SIAN, která uvádí, že je největším specialistou na investiční nemovitosti v Moravskoslezském kraji, spravuje na Ostravsku 700 bytů. Průměrný meziroční růst nájmů v jejím portfoliu dosáhl v létě 11,29 procenta. Nejvíce, až o 24 procent, stouplo nájemné v investičních bytech společnosti v Moravské Ostravě, nejméně - o necelých deset procent - v Mariánských Horách.

Oproti bytům velikosti 1+1 byl růst nájmů u bytů 2+1 zhruba o 4,5 procenta vyšší. "Byty 1+1 si za účelem pronájmu pořizuje větší množství lidí, je jich na trhu všeobecně víc. Je tedy vyšší konkurence, a tím pádem díky tomu roste méně cena. Větší byty na investici kupuje méně lidí," uvedl ředitel SIAN Jakub Vysocký.

Trendem posledních měsíců je podle něj výrazný zájem o větší byty. "Jedním aspektem je bezesporu příchod lidí z Ukrajiny. Většinou jde o rodiny s dětmi, které potřebují větší byty. Druhým aspektem je nedostupnost hypoték, kdy rodiny s dětmi rovněž potřebují pro své bydlení větší byty," uvedl Vysocký.