Cime 3 kvartal 2024

Nájem v bytech Brna-střed bude při uzavírání nových smluv vyšší než dosud

Brno (ČTK) - Nájem v bytech spravovaných městskou částí Brno-střed bude při uzavírání nových smluv vyšší než dosud. Úpravu ceníku schválili na svém středečním jednání zastupitelé městské části. Cena za metr čtvereční za měsíc vzroste o desítky korun. Zdražení se netýká bytů v horším technickém stavu, kde bydlí nízkopříjmové rodiny či samoživitelky, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Michal Šťastný.

Brno-střed má ve správě víc než 4000 bytů a podle Šťastného každý rok investuje do jejich oprav desítky milionů korun. "Náklady na údržbu bytových domů a bytů se neustále zvyšují a městská část je hradí z nájemného. Potřebujeme udržovat bytový fond v dobrém technickém stavu a zajišťovat dostačenou nabídku. Cílem je, aby byl systém udržitelný," uvedl mluvčí. Radnice se chce také přiblížit k tržním cenám pronájmů v Brně. "Průměrně ceny ve městě za komerční nájem činí 310 korun za metr čtvereční. Obecní bydlení je proto stále dostupnější variantou," doplnil.

Městská část byty dělí do čtyř skupin podle stavu. U první kategorie se ceny nemění a nájemníci tam i nadále měsíčně zaplatí 120 korun za metr čtvereční. Byty v druhé kategorii se budou podle nového ceníku pronajímat za 180 korun, dosud to bylo 130 korun. U třetí kategorie vzroste nájem ze 150 korun na 240 a v nově vzniklé čtvrté kategorii vyjde metr čtvereční na 290 korun měsíčně. Byty této kategorie však odpovídají pouze asi pěti procentům z celkového počtu bytů.