Cime 3 kvartal 2024

Nadace rodiny Vlčkových hledá firmu na opravu domu v usedlosti Cibulka

Praha 19. července (ČTK) - Nadace rodiny Vlčkových vypsala výběrové řízení na stavební firmu, která zrekonstruuje bývalý dům zahradníka v severozápadní části areálu usedlosti Cibulka, kde vznikne dětský hospic. Odhad nákladů je 20,6 milionu korun s DPH. Jde o první část opravy areálu, jejíž náklady nadace odhaduje na půl miliardy korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí nadace Mirek Čepický. Dlouho chátrající usedlost koupila nadace generálního ředitele antivirové firmy Avast Ondřeje Vlčka a jeho manželky Kataríny začátkem loňského roku.

Podle výzvy zveřejněné na webu  nadace se nynější výběrové řízení týká jen bývalého domu zahradníka a na plánované další práce bude vypsáno nové. Majitelé usedlosti nicméně hledají takovou firmu, se kterou by byli po dokončení prvního domu případně schopni navázat spolupráci i při rekonstrukci celého areálu, která bude zahrnovat i výstavbu nové budovy.

Oprava bývalého domu zahradníka začne letos v listopadu a dokončena by podle harmonogramu měla být příští rok v červenci. Budova je v havarijním stavu, v budoucnu tam bude kavárna a komunitní zázemí nadace. Novou podobu domku navrhli architekti z týmu nadace František Brychta a Ivana Dvořáková.

Do dvoukolového výběrového řízení se nesmějí přihlásit dodavatelé, kteří byli v posledních pěti letech odsouzeni například za korupci či podvod, mají dluhy na daních nebo jsou na některém z mezinárodních sankčních seznamů. Žádosti o účast mohou firmy podávat do 15. srpna.

Na celkovou opravu a rozšíření Cibulky nadace vypsala architektonickou soutěž, ve které uspěl návrh studia Petr Hájek Architekti. "Celý nový areál usedlosti se Střediskem dětské paliativní péče a nově vybudovaným lůžkovým hospicem ve východní zahradě chce Nadace rodiny Vlčkových otevřít 22. října 2026, tedy přesně na 200. výročí úmrtí biskupa Leopolda Thun-Hohensteina, za jehož éry byla usedlost v největším rozkvětu," uvedl Čepický.

O osudu dlouho prázdné usedlosti se jedná od 90. let minulého století, několikrát ji obsadili squatteři. Bývalý majitel Oldřich Vaníček předloni oslovil radnici Prahy 5 s nabídkou prodeje, poté ale změnil názor a začal jednat s jiným zájemcem. Tím se ukázala být nadace Vlčkových. Manželé Ondřej a Katarína Vlčkovi do své nově vzniklé nadace vložili aktiva v hodnotě 1,5 miliardy korun s cílem vybudovat dětský hospic a paliativní středisko.

Vlčkovi navazují na aktivity své šest let fungující charitativní organizace Zlatá rybka, jejímž posláním je plnit přání dětem, které mají život ohrožující onemocnění. Aktiva jejich rodinné nadace pocházejí z Vlčkova čtvrt století trvajícího působení v Avastu, ze kterého se za tu dobu stala úspěšná globální softwarová společnost. Jeho žena Katarína je lékařka působící v mobilním hospici Cesta domů.