Komatsu potřebu bagr

Náchod kvůli zdražení zvedl odhad ceny spolkového domu o pětinu na 62 mil. Kč

Náchod 2. listopadu (ČTK) - Město Náchod muselo kvůli zdražení ve stavebnictví zvýšit odhad ceny chystané stavby spolkového domu o pětinu na 62 milionů korun. Podmínky výběrového řízení v pondělí schválila rada města. ČTK to dnes řekla starost Jan Birke (ČSSD). Spolkový dům pro různé zájmové organizace a spolky dvacetitisícový Náchod nemá.

"Ještě v květnu jsme počítali s cenou 52 milionů korun," řekl starosta. Nevyloučil, že pokud by firmami nabídnuté ceny přesáhly 62 milionů korun, tak by radnice uvažovala o zrušení tendru a odložení stavby na pozdější dobu. Stavbu město chystá z vlastních zdrojů, dotaci na ni nemá.

Letos na jaře projekt začal demolicemi objektů v centru města, na jejichž místě by měl spolkový dům stát. Vlastní stavba, pokud město vybere dodavatele, by mohla začít zkraje roku 2022.

Stavba spolkového domu podle architektonické studie královéhradecké kanceláře Tomáš Vymetálek Architects zaplní proluku mezi domy v Hurdálkově ulici. Projekt počítá s konferenčním sálem pro 50 lidí, výstavními prostory pro expozice významných náchodských rodáků, a to spisovatele a nakladatele Josefa Škvoreckého a architekta Jana Letzela. V plánu jsou i menší klubovny a ateliéry.

Do budoucího spolkového domu by měl být začleněn také rodný dům biskupa Josefa Františka Hurdálka, který stojí v zadní části proluky. V prostoru před spolkovým domem vznikne volné prostranství se zpevněným povrchem a zelení.