Cime 1 kvartál 2024

Nábřeží Ostravice u nových univerzitních budov má za sebou první etapu úprav

Ostrava 12. ledna (ČTK) - Nábřeží řeky Ostravice pod novými budovami Ostravské univerzity v centru krajské metropole má za sebou první etapu úprav. Vznikla pěší propojení mezi univerzitními objekty a přilehlou komunikací, revitalizovaná je zeleň, přibyly nové stromy a rostliny. Náklady byly 22,9 milionu korun bez DPH. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

"V rámci první etapy byly vybudovány propojovací chodníky s žulovým povrchem, schodiště, nové veřejné osvětlení a provedeny sadové úpravy. Druhá etapa bude zahrnovat úpravu samotné obslužné komunikace v pěší zónu a úpravu břehu řeky," uvedla Pokorná.

Dominantní prvkem úpravy veřejného prostoru je schodiště nad bermou (částí koryta, zaplavovanou při vyšších průtocích) řeky, které propojí univerzitní kampus s budoucí pěší zónou. Podle náměstkyně primátora Zuzany Bajgarové (ANO) je hlavním cílem úprav vytvořit v lokalitě prostor pro cyklisty a pěší. "Komunikace ve své nové podobě nebude tvořit nebezpečnou hranici mezi sportovně rekreačním a uměleckým děním Ostravské univerzity a životem u řeky, ale propojí je," uvedla Bajgarová.

Zahájení druhé etapy stavby se předpokládá v průběhu letošního roku. "Dlouhodobým cílem úprav je komfortní propojení pro pěší a cyklisty z centrální části města od Komenského sadu a Sýkorova mostu, kolem kampusu Ostravské univerzity, směrem k areálu Dolní Vítkovice," připomněla Pokorná.

Proměně nábřeží řeky Ostravice se město věnuje dlouhodobě a úpravy se provádějí na obou březích řeky. V minulosti tak u ní přibyly například visuté vyhlídkové galerie, ale i nová zeleň, mobiliář, workoutové hřiště, vodácké molo nebo bezbariérové napojením od pomníku Miloše Sýkory.

Dva nové univerzitní objekty u výstaviště Černá louka mají být novým zázemím pro sportovní aktivity i umělecké obory. Jejich slavnostní otevření se chystá na únor.