Cime 2 kvartál 2024

Nabídkové ceny rezidenčních nemovitostí na Slovensku poprvé od roku 2019 klesly

Bratislava 1. února (zpravodaj ČTK) - Nabídkové ceny bytů a domů na Slovensku se v posledním čtvrtletí loňského roku proti předchozím třem měsícům snížily o 1,9 procenta. Jde o první mezikvartální pokles od konce roku 2019, oznámila dnes slovenská centrální banka (NBS). Realitní trh v zemi ochladl po zvýšení úrokových sazeb.

Průměrná nabídková cena za metr čtvereční v rezidenčních nemovitostech ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla 2661 eur (63.330 Kč), meziročně ještě vykazovala růst o 15 procent. V absolutním vyjádření ale byla nejnižší od loňského prvního čtvrtletí.

Ceny bytů a domů na Slovensku se dříve dlouhodobě zvyšovaly a v průběhu loňského roku dosáhly maxima. Slovenské banky loni také začaly výrazněji zvyšovat úrokové sazby z hypotečních úvěrů.

"Detailnější pohled na měsíční údaje potvrzuje obraz postupného ochlazování realitního trhu. Úroveň cen dosáhla vrcholu v červenci, od té doby ceny nemovitostí postupně klesají," uvedl v komentáři analytik NBS Roman Vrbovský.

Ceny rezidenčních nemovitostí na Slovensku v posledním čtvrtletí loňského roku proti předchozímu kvartálu nejvýrazněji klesly v Žilinském kraji na severu země a také v Bratislavě a okolí, kde je bydlení nejdražší ze všech slovenských regionů.