Nabídkové ceny bytů a domů na Slovensku na konci roku vystoupily na rekord
Bratislava 8. února (zpravodaj ČTK) - Průměrná nabídková cena bytů a domů na Slovensku loni v posledním čtvrtletí meziročně vzrostla více než o pětinu a dosáhla rekordu. Informovala o tom dnes slovenská centrální banka (NBS), podle které souvisí růst cen bydlení s poklesem nabídky nemovitostí.
Nabídková cena za metr čtvereční v bytech a domech na Slovensku ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla v průměru 2262 eur (54.750 Kč). Proti stejnému období předchozího roku se zvýšila o 22,1 procenta, což je nejvíce od roku 2008. Domy zdražily meziročně o 31,5 procenta, ceny bytů stouply o 20 procent.
"Současný vysoký růst cen je přetrvávajícím důsledkem poklesu nabídky za pandemie. V roce 2020 jsme byli svědky zejména poklesu počtu nově rozestavěných bytů. Trend se začal obracet ve druhém čtvrtletí 2021," uvedli analytici NBS. Dodali, že v loňském třetím kvartálu byl počet rozestavěných bytů už druhý nejvyšší v historii Slovenska.
V průměru za celý uplynulý rok nabídkové ceny nemovitostí určených k bydlení na Slovensku meziročně vzrostly o 18,7 procenta. To znamená nejrychlejší tempo růstu za posledních 13 let.
V cenách bytů a domů přetrvávají na Slovensku značné regionální rozdíly. Tradičně s odstupem nejdražší byty a domy jsou v Bratislavě a okolí, kde je v zemi i nejvyšší životní úroveň. V mezičtvrtletním srovnání v závěru loňského roku ale nejvíce zdražilo bydlení v Prešovském kraji na východě země.
Zájem o nákup bytů či rodinných domů na Slovensku podle dřívějších informací analytiků podporují i nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů. Loni v prosinci slovenské banky poskytly půjčky na bydlení s průměrnou roční úrokovou sazbou pod hranicí jednoho procenta, což bylo dosavadní minimum. Slovensko se jako člen eurozóny řídí měnovou politikou Evropské centrální banky (ECB), která drží úrokové sazby na nízkých úrovních. Česká národní banka (ČNB) v uplynulých měsících naopak svou hlavní úrokovou sazbu zvyšovala. Úročení hypoték se odvíjí právě od základních sazeb centrálních bank.