Nabídka bytů a domů příští rok klesne o jedno pct, poptávka vzroste o 2,3 pct
Praha (ČTK) – Nabídka nemovitostí v příštím roce klesne o necelé jedno procento. Důvodem je nedostatečná výstavba rezidenčních projektů způsobená nízkou poptávkou a vysokými náklady na výstavbu. Poptávka po bydlení naopak v prvním pololetí příštího roku vzroste o 2,3 procenta a v druhém o 2,5 procenta. Developeři, kteří se zabývají rezidenční výstavbou, očekávají převážně stabilní ceny nového bydlení. Podle průzkumu 63 procent dotázaných plánuje držet ceny svých nemovitostí na současné úrovni. Vyplývá to ze studie, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research.
"Finanční situace domácností bude méně napjatá než letos a zejména v druhé polovině roku lze očekávat už citelnější snížení jak úrokových sazeb České národní banky (ČNB), tak sazeb hypotečních, což podpoří poptávku po bydlení. Rozhodně ale nečekejme nijak zářný rok,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda v tiskové zprávě.
Počty zahájené bytové výstavby letos s výjimkou července významně meziročně klesají. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se od letošního ledna do konce července meziročně zahájila výstavba o pětinu méně bytů, naopak dokončeno bylo o 3,2 procenta bytů více. Nejnovější data ČSÚ ze srpna vykazují, že meziročně byla v tomto měsíci zahájena stavba o 23 procent bytů méně a dokončeno jich bylo o 22 procent méně. Klesají také počty stavebních povolení, která evidují stavební úřady, podle studie se od dubna snižují každý měsíc v průměru o 9,3 procenta.
Nárůst poptávky v příštím roce by měl být způsoben snížením úrokových sazeb. To, že se v druhém pololetí poptávka oproti začátku roku zvýší o 0,2 procenta pak podle studie vypovídá o postupném zlepšení na trhu s rezidenčními nemovitostmi.
"Poptávka souvisí s dlouhodobým přesunem obyvatelstva do měst a předměstí za prací, proto má růstovou tendenci. Vzhledem k vzrůstajícím objemům poskytnutých hypotečních úvěrů v posledních měsících se zdá, že si lidé na aktuální úroveň úrokových sazeb zvykají a trh se začíná pomalu hýbat," uvedl ředitel společnosti UlovDomov.cz Michal Hrbatý.
V Praze, kde je jedna z nejvyšších poptávek po bydlení, se očekává v prvním pololetí 2024 výraznější růst poptávky o téměř tři procenta. V následujícím pololetí by měla poptávka v Praze vzrůst dokonce o 3,8 procenta, což podle studie naznačuje, že zájem o nemovitosti v hlavním městě bude nadále růst.
Developeři očekávají převážně stabilní ceny nového bydlení. Zdražit má v úmyslu 31 procent dotázaných developerů, a to v průměru o pět procent. Motivací pro možný nárůst cen by byl nárůst poptávky a inflace. Pokles cen nabízených novostaveb v průměru o čtyři procenta očekává šest procent firem.
Podle dat analytické společnosti Deloitte z letošního června byla průměrná cena bytu v Česku za metr čtvereční 93.300 korun a nájem 272 korun za metr čtvereční. Nejdražší byty jsou v Praze, kde za metr čtvereční prodejci v průměru požadují 156.000 korun a 373 korun za nájem jednoho metru čtverečního. Nejlevněji se naopak bydlí v Ústeckém kraji.