Cime 2 kvartál 2024

Na Znojemsku se chystá stavba hal pro 10.000 prasat i v době útlumu chovů

Starý Petřín (Znojemsko) 12. listopadu (ČTK) - Dvě nové haly pro chov až 10.000 prasat se chystá stavět Zemědělská společnost Petřín ze Znojemska u obce Štítary. V době, kdy je chov prasat v Česku dlouhodobě na hranici rentability a za situace rostoucích cen energií se stává ještě problematičtější,jde o poměrně ojedinělý záměr. Firma, která je součástí zemědělského holdingu Rhea Holding, ke stavbě hodlá využít někdejší areál pro chov dojnic, který svému původnímu účelu již neslouží. Vyplývá to z dokumentu na portálu EIA.

Podnik (dříve pod názvem Zemos Lesná) by chtěl stavět už v příštím roce a mít hotovo v roce 2023. Záleží však na tom, kdy dostane stavební povolení, zatím se v areálu skladuje obilí, lodě a další materiál. Už nyní holding, jehož součástí je 15 převážně zemědělských podniků, chová podle informací na webu 1200 prasnic a ročně vyprodukuje 3500 tun vepřového. Dříve se západně od Štítar chovalo tolik dojnic a telat, že to odpovídalo 600 dobytčím jednotkám (jedna jednotka odpovídá 500 kilogramům živé váhy). Plánovaných 10.000 prasat odpovídá 1400 dobytčích jednotek. Podle dokumentu má společnost i vlastní produkci selat, takže je nebude muset dovážet.

Zemědělský holding patří k největším majitelům zemědělské půdy, hospodaří na 21.000 hektarech nejen na jižní Moravě, ale také v jižních Čechách a na jižním Slovensku. Chová také 2250 dojnic a ročně dodává 20,5 milionu litrů mléka a 700 tun hovězího masa. Chová i kuřata a roční produkce masa je 8500 tun. Dále vlastní 300 hektarů lesů a vykonává myslivost na 12.000 hektarech.

Chovy prasat i přes některé nové projekty na jižní Moravě setrvale klesají. Mnohým zemědělcům už se v minulosti nevyplácely, takže je zrušili. V minulém týdnu zveřejnil Český statistický úřad čerstvá data a z nich vyplývá, že při srovnání výsledků za první tři čtvrtletí se produkce masa za deset let propadla na jižní Moravě o třetinu na necelých 20.000 tun.