Komatsu potřebu bagr

Na železničním koridoru u Svitav bude kvůli sanaci tříměsíční výluka

Svitavy 12. května (ČTK) - Sanace nestabilního náspu mezi Březovou a Svitavami si vyžádá v létě nepřetržitou výluku na železničním koridoru z Brna do České Třebové. Začne 1. června a potrvá tři měsíce, uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová v tiskové zprávě.

Poruchy stability železničního náspu v zástavbě obce Hradec nad Svitavou trvají od roku 2010. Nepomohly ani úpravy druhé traťové koleje v roce 2016.

Projektanti navrhli vyztužení zeminy pomocí geomříží, které budou ukotvené do štěrku. Násep bude mít ochrannou vrstvu pokrytou separační geotextilií a biodegradační rohoží s ornicí. Násep by pak měl být stabilní a odolný.

Stavbaři vyřeší také odvodnění oblasti. V úseku vymění železniční svršek, sanují železniční most a propustek, upraví trakční vedení. Díky úpravám tam vlaky budou jezdit až 140 kilometrů v hodině a v budoucnu až 160 kilometrů, zatím je tam snížená rychlost.

Náklady budou 86 milionů korun. Práce začaly v květnu a potrvají do října. "Největší vliv na provoz vlaků mezi Březovou nad Svitavou a Svitavami bude mít nepřetržitá výluka, která potrvá od 1. června do 26. srpna. Kvůli souběhu s dalšími výlukami na trati Brno – Česká Třebová se v uvedeném termínu předpokládá zavedení náhradní autobusové dopravy v úseku mezi Brnem a Svitavami," uvedla Friebová.