husqvarna

Na zámku Jezeří opravují divadelní sál, možná si v něm zahrál i Beethoven

Horní Jiřetín (Mostecko) 25. prosince (ČTK) - Na zámku Jezeří u Horního Jiřetína na Mostecku opravují historický divadelní sál, ve kterém si možná zahrál i hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Rekonstrukce, která začala v roce 2020 vyjde nejméně na 30 milionů korun a bude dokončena v létě. ČTK to řekla kastelánka zámku Hana Krejčová.

Klasicistní koncertní sál si nechal začátkem 19. století přestavět z barokního divadelního sálu František Maxmilián Lobkowicz v době, kdy sláva dramatu pomalu upadala. "Lobkowicz byl hlavní mecenáš hudby. Měl dvaadvacetičlennou kapelu, která byla i na Jezeří. V té době už to nebylo tak běžné, protože šlechta už na tom nebyla tak dobře," řekla k historii kdysi honosné místnosti Krejčová. Doplnila, že Lobkowicz byl mecenášem a fanouškem Beethovena, ten mu dokonce věnoval tři ze svých symfonií. "Třetí, Eroica Es dur, měla privátní provedení na Jezeří, kde poprvé zazněla," uvedla kastelánka. Zda na zámku hrál i slavný skladatel, se zatím nepotvrdilo ani stoprocentně nevyvrátilo. Podle Krejčové všechny dokumenty v archivech rodu ještě nejsou prozkoumané.

Sál byl před zahájením oprav v havarijním stavu, dnes už je opravena jeho vrchní část. "To znamená kopule, okna ve vrchní části, římsa. Vlastně jedna třetina stavebně je i vyštukovaná, vymalovaná, tam je to vlastně hotové. Teď se dělá rekonstrukce dřevěného ochozu s kovovým zábradlím, na něm pracují umělečtí kováři v dílnách," uvedla kastelánka.

Po opravě unikátního sálu, v němž si zahrály světově známé osobnosti své doby, například skladatel Joseph Haydn, se zámek chystá i na rekonstrukci císařských pokojů v bočních křídlech památky. V nich jsou fresky a malby z hudební tematikou. "Tyto části se zamýšlí, že budou součástí i prohlídky včetně divadelního sálu, a jestliže bude probíhat nějaká akce, tak prostory pokojů poslouží jako zázemí pro účinkující," doplnila Krejčová. Do budoucna je podle ní v plánu využití sálu i pro tematické výstavy. "Možná i vznikne nový prohlídkový okruh, jenž bude zaměřen na hudbu a společenský život," dodala kastelánka.

Letos zámek navštívilo asi 14.000 lidí, tedy zhruba stejně jako loni. Covidová opatření tak návštěvnost neovlivnila, zámek totiž nabízí i prohlídkový okruh bez průvodce, kde není nutné utvořit skupinu.