Cime 2 kvartál 2024

Na Vysočině čekají rok po dokončení oprav D1 na vysprávky některé sousední trasy

Humpolec (Pelhřimovsko) 1. října (ČTK) - Na Vysočině čekají rok po dokončení oprav dálnice D1 na vysprávky některé sousední silnice. Po ukončení devítiletých stavebních prací na D1 se podle starostů oslovených ČTK doprava v obcích sousedících s dálnicí zklidnila. Ve Stránecké Zhoři na Ždársku si ale lidé stěžují na hluk z dálnice, není tam protihluková stěna.

"Nás to tady dlouhodobě trápí, ty večery, to je katastrofa," řekl starosta Stránecké Zhoře Luboš Krejčí (nestraník). S protihlukovou stěnou se podle něj původně počítalo, ale pak z projektu oprav D1 vypadla. "Modernizace to prostě nevyřešila," řekl.

Krajská silnice 602, která je souběžná s D1, prochází také sousedním Měřínem. Dokončení oprav dálnice tam podle starosty Jiřího Servíta (ODS) pomohlo. Opravit ještě bude potřeba krajskou silnici u sjezdu z D1, míní.

Velké Meziříčí ucpávala auta z D1 hlavně při opravách dálničního mostu Vysočina. "My jsme to tu zažívali jednou dvakrát za měsíc, minimálně," řekl starosta Alexandros Kaminaras (nestraník). Město sice dostalo minulé roky desítky milionů korun z pokut za překročení rychlosti aut na opravované dálnici. "Ale přes všechny tyto peníze je neporovnatelně lepší to, že nedochází k těm kolapsům, respektive mnohem méně častěji," uvedl Kaminaras.

Větrný Jeníkov na Jihlavsku potřebuje spravit silnici, která sloužila jako objízdná trasa a po níž se na dálnici navážel stavební materiál. Doprava tam opět zhustla od letošního jara kvůli opravám dálničního přivaděče u Jihlavy. Podle místostarostky Dariny Sochorové (nestraník) teď silničáři vyježděná místa alespoň zbrousili. Při opravách průtahu by chtěl městys zároveň udělat kanalizaci a chodník, který u této silnice zatím chybí.

Kraj Vysočina se na opravách svých silnic u dálnice s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) domlouvá. Ve Větrném Jeníkově se podle mluvčí kraje Evy Neuwirthové s opravou silnice počítá, ladí se se záměrem městyse.

Dopravní situace se po dokončení oprav na D1 zlepšila i v Humpolci na Pelhřimovsku. "Dříve, když byly na dálnici kolony, automobily a kamiony sjížděly a jezdily přes Humpolec," uvedla Jana Kudrhaltová za radnici. V této sezoně zpomalovala průjezd městem oprava tahu 34.

Letité opravy D1 ztěžovaly podnikání v dopravě. Jihlavská firma ICOM transport provozující autobusy i kamiony si i vyčíslovala, kolik jí to stojí, když řidiči zůstanou stát na dálnici. "To, že je opět průjezdná, je pro nás super," řekla předsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová. Dodala, že je ale škoda, že D1 nemá tři pruhy, což by si vzhledem k hustotě dopravy žádala.

Modernizace D1 za 21,8 miliardy Kč bez DPH se týkala 160 kilometrů mezi Mirošovicemi u Prahy a Kývalkou u Brna včetně mostů. Dálnice byla na každé straně rozšířená o 0,75 metru. Stavební práce začaly v roce 2013 a protáhly se o tři roky, původně měly skončit v roce 2018.