Komatsu potřebu bagr

Na Vsetínsku vznikne druhá etapa cyklostezky Bevlava, stát bude 270 mil.Kč

Vsetín 5. května (ČTK) - Na Vsetínsku začne v pátek výstavba druhé etapy cyklostezky Bevlava na území obcí Hornolidečska. Úsek dlouhý přes 11 kilometrů by měl být hotový na konci příštího roku, řekl dnes ČTK starosta obce Horní Lideč na Vsetínsku Josef Tkadlec (KDU-ČSL). Mezinárodní cyklostezka o plánované délce asi 50 kilometrů chce propojit povodí Bečvy, Vláry a Váhu, její název vychází ze jmen daných řek. Postupně ji buduje volné sdružení obcí Hornolidečska, Valašského Klobucka a slovenských obcí.

"Cyklostezka Bevlava patří mezi dálkové a nadregionálně významné cyklotrasy ve Zlínském kraji, která propojuje Českou a Slovenskou republiku, respektive již vybudovanou cyklostezku Bečva a cyklostezku podél řeky Váhu - Vážskou cyklomagistrálu," uvedl Tkadlec.

Druhá etapa bude navazovat v obci Lužná na první etapu cyklostezky dokončenou v roce 2020, jejíž výstavba stála přes 100 milionů korun. Jde o deset kilometrů dlouhý usek od Ústí po Lužnou.

Nová část cyklostezky povede přes Lidečko a Horní Lideč po Valašské Příkazy. "Jedná se o nejnáročnější úsek celé trasy cyklostezky Bevlava, a to jak z pohledu technického řešení, tak také finančně. Celkové náklady na výstavbu tohoto úseku činí 270 milionů korun," uvedl starosta. Státní fond dopravní infrastruktury dal 194 milionů korun, dotaci 51,6 milionu korun dal také Zlínský kraj.

Byla již dokončena jižní část Bevlavy, 27 kilometrů dlouhý úsek z Valašských Klobouk přes Brumov-Bylnici na Zlínsku a Vlárský průsmyk do Nemšové na Slovensku. Pouze v úseku od obce Svatý Štěpán po státní hranici je nutné projet zhruba čtyři kilometry po silnici.