husqvarna

Na Svitavsku vzniká největší větrná elektrárna v Česku

Gruna (Svitavsko) (ČTK) - Společnost S & M CZ buduje v Žipotíně, místní části obce Gruna na Svitavsku, nejvýkonnější větrnou elektrárnu v Česku. Se započítáním listu vrtule dosáhne do výšky 179 metrů, instalovaný výkon bude činit 4,2 megawattu (MW). Pokryje roční spotřebu asi 5000 domácností, uvedla Mladá fronta Dnes, která na výstavbu upozornila. V budoucnu chce firma postavit podobných větrníků tři desítky, řekl ČTK generální ředitel Martin Hofman.

"V Žipotíně jde o pilotní projekt. Zajímá nás komunitní energetika, jsme schopni lidem dodávat energii levněji. Už jsme se domluvili s obcí Gruna, podobně chceme postupovat i v dalších lokalitách, kde máme věže," uvedl Hofman.

V Žipotíně firma provozovala čtyři větrné elektrárny. Jeden z větrníků, který tam byl od roku 2006, nyní nahradí podstatně výkonnější. Díky tomu byl povolovací proces jednodušší, projekt nevyžadoval posouzení EIA. Náklady dosáhnou asi 180 milionů korun, investici podpořilo zhruba čtyřicetimilionovou evropskou dotací také ministerstvo průmyslu a obchodu.

Společnost S & M CZ má 18 větrných elektráren v sedmi lokalitách. Jejich celkový instalovaný výkon dosahuje asi 23 MW. Budovala je postupně od roku 2003, po roce 2010 a omezení výkupních cen elektřiny se rozvoj zastavil. Nyní jsou pro investice do větrné energetiky opět vhodnější podmínky.