Komatsu potřebu bagr

Na Stavbu roku Plzeňského kraje je nominováno 21 staveb, vznikla on-line mapa

Plzeň (ČTK) - Na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2022 je ve 20. ročníku nominováno 21 ze 40 přihlášených staveb, z nichž odborná porota vybere vítěze sedmi kategorií. Výsledky soutěže budou zveřejněny 7. září. Hlasovat o jednom z ocenění, Ceně veřejnosti, mohou také občané, a to do 27. srpna na nově spuštěné on-line mapě soutěže. Ta kromě aktuálních soutěžních děl představuje 115 oceněných staveb od roku 2016. Nabízí je jako turistické cíle i jako studijní materiál. Na webu si lze každou prohlédnout na videích a fotkách a lze k ní dojet díky GPS souřadnicím včetně mapy, řekla dnes novinářům Ingrid Havránková z organizačního týmu.

Žádný kraj ani celostátní soutěž Stavba roku ČR podle ní dosud takovou mapu nemá. Stavby nominované a výherci z let před rokem 2016 na mapě nebudou, protože do té doby k nim organizátoři nenatáčeli videa a fotografie podle nich stavbu dokumentují nedostatečně.

Mezi nominovanými stavbami za rok 2022 v Plzeňském kraji jsou například nová budova lékařské fakulty v Plzni, Dům u tří růží v Nepomuku, Chodská kavárna v Klenčí, radnice v Mirošově, nová továrna na nápojové plechovky Ball v Plzni, stodola pro uskladnění zemědělských produktů v Nýrsku, náměstí v Železné Rudě a venkovní expozice pro lvy berberské v plzeňské zoo. "Z pohledu architektury byl loňský rok pro Plzeň mimořádně úspěšný. Pozornost si zaslouží tramvajová vozovna, obnova Velké synagogy, rekonstrukce Semlerovy rezidence, nová sportovní hala Krašovská nebo technologické centrum TechTower," řekl primátor Roman Zarzycký (ANO).

Stavby byly nominovány ve všech soutěžních kategoriích - novostavby, rekonstrukce, stavby pro bydlení, dopravní a inženýrské, průmyslové, sportovní a volnočasové stavby a veřejná prostranství. Podle předsedy odborné poroty Miloslava Michalce soutěž přispívá ke zvyšování kvality staveb, projektanti i stavebníci ji považují za prestižní a díky titulům vyhrávají zajímavé zakázky.

"Webovou mapu Stavby roku Plzeňského kraje budou moci využívat nejen příznivci architektury a odborná veřejnost, ale i školy a obyvatelé kraje," řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Podle něj bude praktickým pomocníkem pro výletníky a cestovatele, kteří hledají zajímavé turistické cíle. Lze na ní vyhledávat podle názvu, regionu, charakteru i ocenění. S každým ročníkem na ní budou přibývat nově nominovaná díla. "Projekt profituje hlavně ze svého dosahu, přesahuje hranice kraje k turistům z celého Česka i ze zahraničí. Výhledově do něj můžeme zapojit virtuální a propojenou realitu," řekl Stephan Kronmüller, jednatel firmy Eurosoftware, partnera soutěže. Podle autora webové mapy Jana Rouse funguje její zjednodušená verze také na mobilních aplikacích Android a Apple.

Konkrétní umístění nemá pouze osm staveb rodinných domů, jejichž soukromí majitelé si to nepřáli, ale organizátoři s nimi ještě jednají.