husqvarna

Na stavbě dálnice D55 u Bzence začaly přípravné a archeologické práce

Brno 17. ledna (ČTK) - Na stavbě dálnice D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem na Hodonínsku začaly přípravné práce. Silničáři začali s kácením stromů a skrývkou ornice a své první nálezy hlásí archeologové, napsala dnes v tiskové zprávě mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková. Silničáři také vypsali soutěž na firmu, která dálnici postaví, začít by se mělo letos. Nabídky mohou firmy podávat do 14. února.

Úsek bude dlouhý přes čtyři kilometry a napojí se na téměř devět kilometrů dlouhý úsek z Moravského Písku na sever do Starého Města, který se začal stavět loni v září a předpokládá se, že bude hotový v roce 2024. O rok později má být hotov i úsek z Písku do Bzence, cena této stavby se předpokládá 1,1 miliardy korun.

Díky dostavbě obou úseků zmizí tranzitní doprava z Moravského Písku. Intenzity dopravy v Bzenci na silnici I/54 se stavba patrně výrazně nedotkne. Naopak do doby, než bude dálnice pokračovat na jih, může vzrůst intenzita dopravy mezi Bzencem a Veselím nad Moravou, kudy povede spojka mezi severní částí dálnice D55 a současnou silnicí I/55. Úseky, které budou navazovat jižně, se začnou stavět až později.

Oblasti okolo řeky Moravy jsou jedny z nejbohatších archeologických nalezišť na Moravě, území bylo osídlené už v pravěku. "Po skrývce ornice v délce zhruba 800 metrů jsme zaznamenali velké množství archeologických situací, tedy tmavých skvrn v podloží. Příští týden plánujeme první výkopy. Našli jsme také kousky keramiky, kterou zatím předběžně datujeme do mladší doby bronzové," uvedl vedoucí archeologického výzkumu Jan Vízner.

Dálnice D55 má v budoucnu po kompletní dostavbě potenciál odvést z Brna část tranzitní dopravy ve směru z Vídně do Polska.