husqvarna

Na stavbě D6 u Krupé objevili archeologové stovky nálezů,výzkum má trvat do září

Krupá (Rakovnicko) 12. července (ČTK) - Na stavbě dálnice D6 u Krupé na Rakovnicku objevili archeologové stovky nálezů z období pravěku i středověku, výzkum na místě má trvat do září. Mezi zajímavostmi jsou například části pravěkého osídlení, železný gotický meč či středověká pec na zpracování železa. V ideálním případě by na dokončení práce archeologů mělo navázat budování nového úseku dálnice. V rámci výběrového řízení na zhotovitele nyní pokračuje vyhodnocování nabídek a referencí, řekl dnes ČTK Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic. Hodnota zakázky činí přibližně dvě miliardy korun.

Průzkum archeologů začal v březnu na několika místech, oproti původním plánům byl ještě mírně rozšířen. U Krušovic a Krupé už je hotový. V krušovické lokalitě Na ovčíně byly odhaleny pozůstatky ovocného sadu, který zde byl minimálně od první poloviny 19. století do padesátých let minulého století. V lokalitách Nesuchyně I a II byla řada objektů pravěkého a středověkého osídlení. "Příjemným překvapením je zde postupné odkrývání vesnice z přelomu raného a vrcholného středověku. Vedle zásobních jam, sklípků a pecí se nám zde zachovaly podlahy středověkých domů i zapuštěné polozemnice," popsal Buček.

Nalezená vesnice se rozkládala nejméně na deseti hektarech, dochovala se zde i historická mince a keramika, podle kterých se archeologové domnívají, že vesnice zanikla někdy na počátku 14. století. Archeologové zde také objevili železný gotický klíč, kamenný přeslen, stavební železa či kování dřevěné skříňky.

Dálniční úsek u Krupé přesahuje šest kilometrů, kompletně hotový by měl být v roce 2024. Kromě něj zbývá ve středních Čechách dostavba ještě dvou úseků, a to u Hořesedel a Hořoviček. V obou případech by práce měly začít příští rok. Kompletní zprovoznění dálnice do Karlových Varů ŘSD předpokládá v roce 2027.