husqvarna

Na Slovensku se po ochlazení realitního trhu začalo stavět méně bytů

Bratislava (zpravodaj ČTK) - Na Slovensku se po ochlazení realitního trhu začalo v prvním letošním čtvrtletí stavět méně bytů než loni, dokončených bytů naopak přibylo. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil slovenský statistický úřad.

Na Slovensku, které má 5,4 milionu obyvatel, začala od ledna do konce března výstavba 3681 bytů. To ve srovnání se stejným obdobím loňska představuje pokles o 15,4 procenta. Počet vydaných stavebních povolení klesl dvouciferným tempem také oproti průměru ve stejném období let 2015 až 2019, kdy země ještě nečelila epidemii nemoci covid-19. Z jednotlivých regionů o více než polovinu klesla zahájená výstavba v Bratislavě a okolí, kde je z celého Slovenska nejvyšší životní úroveň a kde je bydlení nejdražší.

Úřady na Slovensku v prvním čtvrtletí zkolaudovaly 4578 bytů. Meziročně to představuje nárůst o 12,3 procenta a oproti průměru období před covidem-19 přírůstek téměř o 17 procent. Až sedm z deseti dokončených bytů bylo v rodinných domech.

Analytici a realitní makléři už dříve uvedli, že trh s bydlením na Slovensku ochladl. Přispělo k tomu zvýšení úrokových sazeb, což lidem ztížilo přístup k hypotečním úvěrům. Předtím bydlení výrazněji zdražovalo a ceny se dostaly na nová maxima.