husqvarna

Na Slapech končí modernizace posledního ze tří bloků vodní elektrárny

Slapy (u Prahy) 5. května (ČTK) - Rekonstrukce posledního ze tří bloků vodní elektrárny na Slapech se dostává do závěrečné fáze. Energetici tento týden usadili na místo šedesátitunový turbínový blok, jehož hlavní částí je nové třicetitunové oběžné kolo. Po roční modernizaci za více než 150 milionů korun elektrárna zvýší efektivitu až o čtyři procenta a ušetří vodu. Obnova zajistí bezpečný provoz na další desítky let, informoval dnes ČTK mluvčí společnosti ČEZ Martin Schreier.

Na druhé nejvýkonnější vltavské elektrárně na Slapech vyrábí bezemisní elektřinu tři soustrojí. První technici zmodernizovali v roce 2011, druhé v roce 2020 a nyní dokončují rekonstrukci třetího. Zvýšení účinnosti o čtyři procenta má přinést nárůst roční produkce o deset milionů kilowatthodin.

Modernizace soustrojí obnášela repasování nebo výrobu úplně nových prvků na základě nejnovějších technických poznatků a postupné skládání celého bloku. Aktuálně posledním krokem bylo spuštění turbínového bloku do šachty soustrojí.

Vodní elektrárna Slapy byla jako součást stejnojmenného vodního díla budována od roku 1949 při první velké stavbě vltavské kaskády. Napuštění vodního díla v roce 1954 urychlila povodeň, které z větší části vzaly její ničivou sílu právě dokončené Slapy. Regulérní provoz zahájila elektrárna o rok později.

Elektrárna na Slapech dodala loni do sítě více než 292 milionů kWh, a pokryla tak roční spotřebu více než 83.000 středočeských domácností. Podle ředitele Vodních elektráren ČEZ Róberta Heczka umí za 136 vteřin od povelu dodat elektrickou energii, když ji lidé nejvíce potřebují, a má tak významný podíl na řízení výkonové bilance celé české energetické soustavy.