Komatsu potřebu bagr

Na silnicích Zlínského kraje budou po zimní přestávce pokračovat čtyři stavby

Zlín 3. ledna (ČTK) - Na silnicích Zlínského kraje budou po zimní přestávce pokračovat čtyři stavby. Jde o rekonstrukci silnice II/496 v Kladné Žilíně, místní části Luhačovic, dále rekonstrukci silnice II/495 ve Slavičíně-Hrádku, rekonstrukci silnice III/49718 ve Velkém Ořechově a výstavbu a napojení nového mostu přes železniční trať mezi Valašskými Příkazy a Študlovem. ČTK to dnes sdělil Vojtěch Cekota z Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které se o silnice nižších tříd v regionu stará.

Všechny rekonstruované úseky silnic jsou na Zlínsku. Práce v Kladné Žilíně, Velkém Ořechově i mezi Valašskými Příkazy a Študlovem zahájilo ŘSZK předloni, ve Slavičíně loni. Především ve Velkém Ořechově a mezi Valašskými Příkazy a Študlovem musejí řidiči i v nové stavební sezoně počítat s dopravními omezeními, další dvě stavby jsou již téměř dokončeny.

V rekonstruovaném úseku silnice v Kladné Žilíně loni stavbaři položili finální vrstvu vozovky, dokončit zbývá některé drobnější práce mimo silnici. Celkové náklady činí zhruba 55,9 milionu korun. Podle ředitele ŘSZK Bronislava Malého mohou pokračovat ještě některé stavební práce v okolí vozovky, jejichž investorem je město Luhačovice.

Na dokončení prací ve Slavičíně-Hrádku potřebují stavbaři odhadem ještě asi tři týdny. Investice ŘSZK je zhruba za 18,4 milionu korun. "Také zde budou pokračovat práce na objektech ve vlastnictví města. Mohou zde být stanovena dopravní omezení pravděpodobně jen v podobě pracovního místa vyznačeného přechodným dopravním značením," uvedl Malý.

Ve Študlově již stavební firma dokončila nový nadjezd nad tratí. Zbývá vybudovat připojovací rampy k silnici III/05746, zbourat starý most a recyklovat části původní trasy komunikace. "Bylo zde již od roku 2021 prostavěno 80,3 milionu korun, zbývá investovat ještě asi 50 milionů. Stavba by měla být dokončena na podzim 2023," uvedl ředitel.

Více než polovinu plánovaných prostředků bude podle něj ještě třeba investovat ve Velkém Ořechově. "Bylo zde od roku 2021 prostavěno 29,2 milionu korun, zbývá prostavět 33,6 milionu. Také zde předpokládáme, že stavební práce potrvají až do podzimu 2023," doplnil Malý.

Na trase mezi Valašskými Příkazy a Študlovem bude od jara platit asi po dobu tří měsíců uzavírka pro veškerý provoz. Vozidla budou jezdit do Študlova po objízdné trase přes Horní Lideč a Střelnou. Ve Velkém Ořechově plánuje ŘSZK úplnou uzavírku silnice od 1. dubna do 31. října. Objízdná trasa pro vozidla do hmotnosti 3,5 tuny povede přes Částkov a Kelníky, pro těžší vozidla přes Uherský Brod, Biskupice a Doubravy.

Loni ŘSZK dokončilo na krajských silnicích 16 investičních staveb v hodnotě 668 milionů korun. Letos předpokládá zahájení nejméně dvaceti. "Na přípravě nových staveb intenzivně pracujeme, probíhají už i některá výběrová řízení na zhotovitele," uvedl Malý. Na investice má letos ŘSZK v rozpočtu vyčleněno 275 milionů korun, další peníze obvykle čerpá ze Státního fondu dopravní infrastruktury a prostřednictvím evropských dotací.