husqvarna

Na severu Slovenska byl proražen tunel na budovaném úseku klíčové dálnice

Ružomberok (Slovensko) 15. listopadu (zpravodaj ČTK) - Na budovaném úseku klíčové slovenské dálnice D1 u Ružomberoku na severu země dnes stavitelé prorazili tunel, který po dokončení včetně související čtyřproudové vozovky zrychlí v regionu tranzitní dopravu. Stavební práce na zakázce, kterou získalo česko-slovenské konsorcium firem OHLA ŽS a Váhostav, dříve zkomplikovaly špatné geologické podmínky a spory ohledně financování díla.

Smlouvu o výstavbě úseku podepsalo zmíněné konsorcium se správcem slovenských dálnic NDS v roce 2013 s předpokládaným termínem dokončení stavby o čtyři roky později. Kvůli špatnému podloží byla trasa tunelu během prací změněna a samotná délka tunelu prodloužena na 3,6 z původních dvou kilometrů. Celý budovaný dálniční úsek Hubová-Ivachnová má téměř 15 kilometrů a po dokončení uleví dopravě v Ružomberoku, kde se nyní často vytvářejí dopravní zácpy.

"Prorážka tunelu většinou bývá milníkem ve stavbě, projekt se láme do druhé poloviny. Věřím, že druhá polovina projektu nebude tak dlouhá jak ta první," řekl při proražení tunelu generální ředitel OHLA ŽS Roman Kocúrek. Vyjádřil přesvědčení, že budovaný úsek bude zprůjezdněn do dvou let, pokud nenastanou další komplikace.

Budování díla podle tisku dříve provázely také spory mezi zhotovitelem a NDS o financování stavby. Její cena byla zvýšena předběžně na více než 300 milionů eur (7,3 miliardy Kč) z původně plánovaných zhruba 227 milionů eur (5,5 miliardy Kč) bez daně z přidané hodnoty.

Zmíněný dálniční úsek se východně od Ružomberoku propojí se stávající dálnicí D1, která vede na východní Slovensko kolem Vysokých Tater. Ve své západní části se napojí na stávající silnici první třídy, protože plánovaný další úsek dálnice D1 se tam ještě ani nezačal stavět.