Komatsu potřebu bagr

Na rozvoji železnice by se mohl podílet stát i soukromý sektor, schválila vláda

Praha 20. července (ČTK) - Na rozvoji železnice by mohl veřejný sektor spolupracovat se soukromým. Záměr ministerstva dopravy na dnešním jednání schválila vláda. Resortu uložila, aby zajistil analýzu tohoto modelu ke dvěma plánovaným investicím. Týkat se bude modernizace a novostavby trati z Prahy přes Veleslavín na Letiště Václava Havla, a dále druhé části modernizace trati Nemanice I - Ševětín v jižních Čechách. Úřad vlády to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Výsledky možnosti výstavby železniční infrastruktury prostřednictvím tzv. PPP projektů (Public Private Partnership) předloží resort dopravy ministrům k dalšímu rozhodnutí, odsouhlasila dnes vláda.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v červnu řekl, že formou PPP projektů by stát mohl v budoucnu stavět vysokorychlostní tratě. Vyzkoušet si to chce nejprve na připravovaných modernizacích vybraných tratí. Zatím jediným dopravním projektem PPP je stavba části dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem, započatá loni.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar už dříve upozornil, že PPP projekty v tuzemsku příliš nefungují. Ministerstva mají podle něj předsudky vůči privátní sféře, naopak soukromý sektor se někdy obává veřejného sektoru. K propojení obou sfér by měl přispět loni vzniklý Národní rozvojový fond. Zatím z něj ale žádný projekt podpořen nebyl. Národní rozvojová banka, která je mateřskou společností fondu, nyní řeší nedostatek záměrů, i omezené produktové zaměření fondu.