Komatsu potřebu bagr

Na rekonstruované trati z Brna do Blanska začala zatěžovací zkouška dvou mostů

Brno 6. října (ČTK) - Na trati mezi Brnem a Blanskem, která se od loňska rekonstruuje a od prosince na ní nejezdí žádné vlaky, dnes vpodvečer začala zátěžová zkouška dvou mostů mezi Adamovem a Babicemi nad Svitavou. Na mosty vjely čtyři lokomotivy včetně dvou parních, řekl ČTK mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Rekonstrukce téměř 20 kilometrů trati včetně tunelů, adamovské stanice a zastávek pokračuje podle harmonogramu. První vlaky by tak měly po trati vyjet v neděli 11. prosince po celostátní změně jízdních řádů.

Stavba viditelně pokročila v uplynulých dnech, mezi Brnem a Adamovem jsou položené obě koleje a pracovníci zde sypou štěrk a podbíjejí. Mezi Adamovem a Blanskem jsou položené koleje zatím na části trati. "V celém úseku pokračují práce na pokládání kabelových tras, na stavbě trakčního vedení a protihlukových stěn a pracuje se také na podzemních objektech. Osazují se návěstidla, dokončují mosty, tunely, opěrné zdi a pokračuje úprava skalních svahů," uvedl Gavenda.

Velkou proměnou prošla stanice Adamov, kde už se také pokládají a montují koleje a v omezeném provozu funguje nová lávka pro pěší a technologická lávka. "Po zahájení provozu se budou dělat dokončovací práce, které nebudou mít vliv na dopravu. Krátkodobé omezení dopravy se ještě očekává na jaře, kdy je naplánované třetí podbíjení a broušení kolejí," řekl Gavenda. Opravovat se také budou silnice, které poškodil pohyb těžkých nákladních aut a stavebních mechanismů.

Roční úplná výluka komplikuje cestování především lidem z Blanenska, kteří byli zvyklí dojíždět vlakem. Nyní jezdí autobusy, někteří autem, ale i tak cesta trvá především v ranní a odpoledne špičce výrazně déle kvůli omezené kapacitě silnice z Brna do Lipůvky. Dálkové vlaky už jsou druhým rokem odkloněné přes Havlíčkův Brod a jízdní doba vlaků do Prahy se protáhla o více než půl hodiny. Rekonstrukce byla podle odborníků nezbytná, i když bez větších zásahů se zde nejezdilo ani 25 let. Trať je vedená v obtížně přístupném údolí Svitavy v mnoha obloucích a tunelech.