husqvarna

Na rekonstrukci městského bazénu v Liberci přispěje kraj milionem korun

Liberec 17. srpna (ČTK) - Na připravovanou rekonstrukci městského bazénu v Liberci přispěje Liberecký kraj až milionem korun. Podmínkou je, že se magistrátu podaří uspět s žádostí o dotaci od Národní sportovní agentury. Podpora, kterou dnes schválili krajští zastupitelé, zvýší šance města Liberec na získání dotace, řekl krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj), který materiál předkládal. Žádost o dotaci musí město podat do konce srpna.

"Je to jediný padesátimetrový bazén v Libereckém kraji, který se zároveň využívá k plaveckým soutěžím, rekonstrukci nutně potřebuje. Při bodování v dotačním programu Národní sportovní agentury je podpora kraje bodovaná, i proto jsme se rozhodli ho podpořit částkou jeden milion korun," řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nevyloučil, že by v budoucnu mohla být podpora z kraje i vyšší. O tom ale bude podle Půty kraj s městem jednat až bude projekt připravený k realizaci, získá potřebná stavební povolení a bude jasné, kolik bude skutečně stát.

Podle libereckého primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) vypsala Národní sportovní agentura dotační program pro velké akce. "Maximum je 300 milionů korun a my si chceme o tuto dotaci zasoutěžit, a každá podpora i třeba z Libereckého kraje nám zvýší šanci," řekl ČTK primátor. Dohromady je podle něj v programu 900 milionů korun, jeden projekt může získat až 300 milionů. "Ale je osm akcí, které se údajně chtějí o dotace poprat," dodal liberecký primátor.

Liberecký plavecký areál na Tržním náměstí postavili podle návrhu architekta Pavla Švancary v polovině 80. let minulého století. V areálu jsou tři bazény včetně padesátimetrového, dva tobogany, vířivky, skluzavka, sauny, Kneippův chodník a další atrakce. Před pandemií ho ročně navštěvovalo 350.000 až 400.000 lidí. Modernizaci areálu připravuje město Liberec od roku 2015. Opravu sportoviště nutně potřebuje - důležitá technologická zařízení dosluhují, střechou zatéká. Nevyhovující je i zasklení budovy, vana hlavního bazénu prosakuje.

Radnice počítá, že by práce mohly začít v příštím roce a potrvají půldruhého roku. Po dobu rekonstrukce bude moci zůstat v provozu jen 25metrový bazén v přístavbě vybudované před devíti lety. Podmínkou rekonstrukce je ale zajištění financování. Situaci města zkomplikovaly rostoucí ceny stavebních prací a materiálů. Ještě před dvěma lety počítalo město s náklady kolem 350 až 400 milionů korun, podle posledních propočtů projektantů jsou dvojnásobné.

"Blížíme se k sumě kolem 820 milionů, nikdo navíc nedokáže odhadnout, jak se situace vyvine, ale hlavně, kdy a v jaké úrovni se současný růst cen zastaví. Proto musíme začít hledat další možnosti financování a ve správný čas vybrat nejvhodnější způsob, jak složitou rekonstrukci zaplatit," řekl již dříve Zámečník. Vedle dotace z Národní sportovní agentury chce město zkusit i další dotační programy. Hlavní část investice plánuje krýt úvěrem na deset až 15 let.