Na propojování a rekonstrukci vodárenských soustav by bylo třeba 22,6 mld.Kč

Praha 6. června (ČTK) - Na propojení vodovodů a rekonstrukci některých vodárenských řadů v souvislosti s klimatickou změnou by bylo v Česku potřeba celkem 22,6 miliardy korun. Uvádí to dokument ministerstva zemědělství, který vypracovala firma Sweco Hydroprojekt, který dostane v pondělí pro informaci vláda.

"Nejobtížněji budou řešeny dopady klimatických změn v Libereckém kraji v oblasti Frýdlantska, kde se budou řešit klimatické změny a zároveň negativní vlivy těžby uhlí na polské straně hranice v dolu Turów," píše se v dokumentu. V jižních Čechách se pak očekává ztráta nestabilních zdrojů kvůli výstavbě dálnice D3.

V ČR bylo kolem tisícovky obcí, které měly mezi lety 2014 a 2015 problém se suchem, jde zhruba o 16 procent obcí v celé ČR.

Dokument navrhuje několik desítek opatření, která by propojila skupiny vodovodů nebo modernizovala stávající vodovodní řady. V případě regionálního sucha by se tak dala voda do lokality přivést odjinud. Jde například o obnovu starých Káranských vodovodních řadů z let 1913 a 1931, stavbu přivaděče Praha - Kladno či Stochov - Smečno, rekonstruovat Posázavský vodovod nebo propojení skupinového vodovodu Chomutov s Vodárenskou soustavou Žlutice.

Ministerstvo zemědělství vydalo loni na boj se suchem 14,9 miliardy korun. To je meziroční zvýšení o zhruba devět procent, předloni šlo o 13,7 miliardy Kč. Loni více než deset miliard korun bylo z evropských zdrojů.

Loni ministerstvo připravilo program na podporu opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody. V něm se zatím vybralo sedm pilotních projektů na obnovu a zabezpečení vodárenských soustav za 700 milionů Kč, vláda na ně schválila podporu ve výši 490 milionů korun. "Tyto projekty zajistí napojení zhruba milionu a půl lidí na zlepšené zabezpečení nebo zásobování pitnou vodou. V letošním roce byla zahájená příprava rozšíření tohoto programu s předpokládanou alokací 4,4 miliardy Kč na období 2021 -2025," uvedl již dříve úřad.