husqvarna

Na pražské železnici začal pracovat obří stavební stroj RUS 1000

Praha 9. září (ČTK) - Na pražském železničním úseku mezi Hostivaří a Malešicemi začal pracovat obří stroj RUS 1000. Jeden z největších železničních stavebních strojů měří 278 metrů a váží 674 tun. Stavební firma Swietelsky ho na trati využije k čištění štěrkového lože, obnovení kolejového roštu a podbití trati.

"Stroj zvládne vyměnit až deset pražců za minutu a za hodinu pročistit až 1000 metrů krychlových štěrku. Jeho potenciál je mimořádný. Proto se nasazuje na železničních stavbách, kde je potřeba minimalizovat čas výluky či zachovat nepřetržitý provoz,“ říká Lukáš Vostrý ze Swietelsky Rail CZ.

V úseku dlouhém 2140 metrů firma strojem vymění pražce, kolejnice, kolejové lože. Po odjezdu stroje bude následovat doplnění kolejové lože, směrová a výšková úprava koleje, svařování a zřízení bezstykové koleje a úprava stezek.

Souprava RUS 1000 S, která i s vozy pro logistiku měří 900 metrů, se v Česku představí podruhé. Loni v říjnu se podílela na rekonstrukci kolejí zkušebního okruhu ve Velimi.

"Když se v roce 2006 objevila strojní technologie RU 800 S, mluvilo se o revoluci ve strojní rekonstrukci kolejí, protože při jedné výluce stroj zvládl dva kompletní pracovní postupy. Teď ještě jeden přibyl. Efektivita práce RUS 1000 S je pořádná a nebude zcela jistě hned tak překonána,“ dodal Vostrý.

Údržbu kolejí si při nepřetržité výluce objednala Správa železnic. Úsek navazuje na dokončovanou modernizaci železnice ze stanice v Hostivaři až po hlavní nádraží, kde vzniká železniční čtyřkolejná trať.