Cime 2 kvartál 2024

Na podzim začne přestavba budějovického KD Slavie za víc než 460 milionů Kč

České Budějovice 23. dubna (ČTK) - Lidé v Českých Budějovicích si dnes mohli při Mezinárodním dnu památek naposledy prohlédnout kulturní dům Slavie před jeho přestavbou. Práce začnou v listopadu, potrvají až 30 měsíců, vyjdou na víc než 460 milionů Kč bez DPH. Historická budova získá moderní přístavbu. Hlavní sál bude proti nynějšku otočený o 90 stupňů. ČTK to řekl náměstek primátora Juraj Thoma (HOPB).

Přestavbu Slavie začalo město připravovat v roce 2019. Letos získalo pravomocné stavební povolení, má za sebou předběžné tržní konzultace. Rozpočet byl 460 milionů korun bez DPH. "Ukazuje se, že s ohledem na situaci na stavebním trhu a v ekonomice bude cena o něco vyšší. Slavie je nádherný dům z 19. století, ovšem už nepostačuje nárokům jedenadvacátého století. Máme velkou ambici, udělat z ní centrum společenského a kulturního života," řekl Thoma. Dům je součástí městské památkové rezervace.

České Budějovice přestaví kulturní dům Slavie podle společného návrhu francouzských architektů z ateliéru Chaix & Morel et Associés, rakouského studia Christian Anton Pichler a rakouského architekta Jana Proksy. V přístavbě bude hlavní sál, proti současnému místu otočený o 90 stupňů a větší. Dole vznikne malý sál s kavárnou. Původní hlavní sál je podle architektů akusticky nevhodný. Do nového multifunkčního sálu se vejde 550 stojících diváků, sál pojme až 60 účinkujících, tedy i filharmonii. Dům bude delší o 6,5 metru, vzniknou nová předsálí i schodiště.

"Velký bude oproti současnému otočený o devadesát stupňů, to bude obrovská změna pro diváky. Slavie bude špičková i akusticky. Oba sály mohou fungovat současně, aniž by se navzájem rušily," řekl náměstek.

Letos v červnu chce radnice vypsat výběrové řízení na stavitele. Z Národního plánu obnovy má slíbenou dotaci 150 milionů, s ministerstvem kultury jedná o tom, aby ji navýšilo na 220 milionů. Zbytek zaplatí Budějovice ze svého rozpočtu.

Architekti zachovají historickou tvář Slavie s hlavním vstupem k řece Malši. Přístavba bude směřovat k centru města. Rozšíří se i letní scéna, vznikne přístup k řece. Dominantou budovy je velký sál v prvním patře. "Po dostavbě Slavie se radikálně změní i její okolí. Parková úprava omladí, vymění se povrch okolí, vznikne nové zázemí pro letní scénu a mobilní občerstvení, pobytové schody od Slavie k řece Malši," řekl Thoma. Dodal, že Slavie se tak víc propojí s parkem Dukelská. Na úpravy pak naváže proměna Zátkova nábřeží, kde město plánuje velkou náplavku.

Původně německý Spolkový dům se budoval v letech 1871 až 1872. Projektoval se jako kulturní, společenské a politické centrum českobudějovických Němců. Za Hitlera se stal centrem německého hitlerovského nacionalismu, později v něm sídlil krajský sekretariát KSČ, pak byl odevzdán městu, později sloužil armádě. V roce 1962 ho stát předal opět městu.