Cime 3 kvartal 2024

Na podporu výstavby ZŠ může jít do konce roku 2023 zhruba 2,9 miliardy korun

Praha 9. září (ČTK) - Na zvýšení kapacity základních škol mohou jít do konce roku 2023 dotace 2,9 miliardy korun. Školy o ně mohou žádat na ministerstvu školství. Úřad o tom dnes informoval na svém webu. Peníze půjdou z nového investičního programu, který vláda schválila v červenci a který počítá s podporou rozvoje kapacity základních škol v příštích sedmi letech ve výši 6,8 miliardy korun. Nedostatek míst ve školách a školkách řadí mezi největší problémy dlouhodobě zejména středočeští komunální politici.

Peníze v aktuálním programu mají jít podle ministerstva na projekty výstavby plně organizovaných základních škol s minimální kapacitou 18 učeben pro 540 žáků. K dispozici je 2,94 miliardy korun. Na jedno místo vybudované pro žáka může jít maximálně 800.000 korun včetně DPH. Pokud o peníze požádá obec, bude se muset na projektu podílet aspoň z 30 procent sama. Pokud bude chtít peníze získat svazek obcí, bude podmínkou spoluúčast financování z 15 procent. Ministerstvo bude žádosti přijímat do 31. prosince 2023.

Plán poslat na rozvoj kapacity základních škol v příštích sedmi letech 6,8 miliardy korun schválila vláda 19. července. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) pak na tiskové konferenci uvedla, že půjde o projekty financované z více zdrojů. Investice podle ní budou směřovat do školské infrastruktury obecně, tedy například i jídelen.

Národní investiční plán, jak ho vláda představila na konci roku 2019, předpokládal investice kolem čtyř miliard do rozšiřování kapacit základních škol v prstenci kolem Prahy. Zmiňoval také dotační program 1,81 miliardy korun, který schválila vláda v roce 2016. Se zahájením dalšího podobného programu na tyto účely vláda podle plánu počítala v roce 2022.