Komatsu potřebuju Bagr

Na opravy silnic Zlínského kraje bude letos ze SFDI více peněz než loni

Zlín (ČTK) - Na opravy silnic Zlínského kraje bude letos ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) více peněz než loni. Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které se o silnice druhých a třetích tříd v regionu stará, z fondu pro letošní rok získalo přes 208,4 milionu korun, o rok dříve to bylo necelých 158,7 milionu korun. V dnešní tiskové zprávě to uvedl Vojtěch Cekota z ŘSZK.

Peníze příspěvková organizace Zlínského kraje využije na financování přestavby tří mostů a obnovu povrchu vozovek na 15 úsecích silnic o celkové délce 15,6 kilometru. "Je to významný objem finančních prostředků, který nám umožňuje zlepšovat stav silnic druhé a třetí třídy ve větším rozsahu, než by bylo možné pouze z peněz Zlínského kraje," uvedl ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

Tři přestavby mostů, na něž plánuje ŘSZK využít z dotace SFDI částku 105 milionů korun, už začaly. Jde o mimoúrovňové křížení s železniční tratí na silnici mezi Valašskými Příkazy a Študlovem na Zlínsku a dále mosty v Zubří a Zašové-Veselé na Vsetínsku. "Přestavby mostů, zejména v oblasti Valašska, kde je jich největší počet a některé již ve špatném technickém stavu, považujeme za jednu ze svých priorit," uvedl Malý.

Obnovy vozovek z dotace SFDI plánují silničáři na období od června do září. Na Kroměřížsku budou mít nový povrch silnice z Kroměříže do Kotojed, z Pornic do Morkovic a z Olšiny do Zdounek. Na Uherskohradišťsku opraví ŘSZK vozovky silnic v Uherském Brodě a Bojkovicích, pracovat se bude i mezi Slavkovem a Horním Němčím a Topolnou a Napajedly, které už jsou na Zlínsku. Na Vsetínsku se chystaná oprava vozovek týká úseků silnic mezi Kunovicemi a Kelčí, Huslenkami a Halenkovem a též silnice v Rožnově pod Radhoštěm. Na Zlínsku stavbaři opraví povrch silnice ve Štítné nad Vláří a úseky z Hřivínova Újezdu do Biskupic, z Ludkovic do Provodova, z Želechovic nad Dřevnicí na Klečůvku a z Lukovečku do Přílep, které už jsou na Kroměřížsku.

Plošné obnovy povrchů silnic spočívají v odfrézování původního povrchu vozovek a v pokládce nových živičných vrstev v celé šíři komunikace. Ve většině případů si podle ŘSZK vyžádají krátkodobé částečné uzavírky, kdy motoristům slouží jeden volný jízdní pruh pro oba směry a střídavý provoz řídí semafory. "U některých úseků silnic může být stanovena rovněž úplná uzavírka, která trvá maximálně tři dny," uvedl Cekota.

Letos bude plošná obnova povrchů vozovek zřejmě zahrnovat více než 15 dosud avizovaných úseků krajských silnic financovaných z prostředků SFDI. "Máme vytipováno dalších až 20 kratších úseků, které by mohly získat nové živičné koberce za peníze od Zlínského kraje, a to v objemu 25 až 30 milionů korun," uvedl Malý. Seznam těchto úseků upřesní ŘSZK později.