Komatsu potřebu bagr

Na opravy silnic dostane Praha letos od státu 526 milionů korun

Praha 1. listopadu (ČTK) - Hlavní město dostane letos ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) necelých 526,1 milionu korun, což je o několik desítek milionů více než loni. Peníze jsou určeny na rozvoj a opravy komunikací. Vyplývá to z dodatku smlouvy mezi Prahou a fondem, který dnes schválili pražští radní. Částka ze SFDI pro Prahu až do loňska klesala.

Peníze jsou určeny například na rekonstrukci Barrandovského mostu, opravu Štěrboholské radiály, která je součástí vnitřního silničního okruhu, nebo na vybudování protihlukových stěn. Finance půjdou i na opravu opěrné zdi na Průmyslové a na správu a údržbu silnic první třídy. Praha z nich zaplatí také opravu semaforů na křižovatce Argentinské a Plynární na Praze 7.

Z celkové částky, kterou hlavní město dostane, tvoří zhruba 3,52 milionu korun převody z loňského roku. Jedná se o peníze, které metropole nestihla v roce 2020 využít. Město peníze dostává zálohově a použít je může pouze pro schválené účely. Vše musí SFDI následně vyúčtovat. Do každého projektu financovaného ze SFDI musí rovněž vložit část svých peněz.

SFDI byl zřízený v roce 2000 a je podřízený ministerstvu dopravy. Jeho účelem je rozvoj, výstavba, údržba a modernizace silnic a dálnic, železničních dopravních cest a vnitrozemských vodních cest nebo zavedení či provozování systému elektronického mýtného. Podílí se také na výstavbě nebo opravách cyklistických stezek.