husqvarna

Na opravy magistrátních bytů město vyčlenilo 20 milionů korun

Praha 11. října (ČTK) - Část bytů v majetku hlavního města bude rekonstruována. Jde o byty v pěti městských částech. Magistrát na opravy uvolní v souhrnu 20 milionů korun. Nejvyšší částka je určena pro byty na Černém Mostě v Praze 14. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Praha se potýká s nedostatkem bytů a plánuje výstavbu bytových domů. Zároveň své byty, stejně jako městské části, postupně opravuje.

Nejvíc peněz půjde do bytů na Černém Mostě, a to 15 milionů korun. Za ně v domech ve více než desítce ulic město nechá mimo jiné vyměnit okna, opravit schodiště, vymalovat a vyspravit omítky. Opraveny budou výtahy i střechy.

Dva miliony korun jsou určeny pro práce v bytech v osmé městské části. Po milionu korun je určeno do Bohnic a na Střížkov. V obou případech jde například o obnovu základního vybavení, opravy schodišť nebo malování, zámečnické a instalatérské práce. Po milionu korun půjde také na opravy bytů v Praze 5, 10 a 13. Jde o obdobné práce jako u předchozích bytů.

Praha v posledních letech čelí bytové krizi. Magistrát má asi 7000 bytů, dalších asi 23.000 mají ve správě městské části. O jejich pronájmech či privatizacích si rozhodují samy. Podle analýzy společnosti KPMG z roku 2018 po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194.000 bytů, většina se rozprodala při privatizacích. Nedostatek bytů a růst cen bydlení je jedním z nejdiskutovanějších problémů, které metropole momentálně řeší.