Komatsu potřebu bagr

Na opravy dálnic a silnic půjde v příštích deseti letech až 160 miliard Kč

Praha 14. září (ČTK) - Na opravy a údržbu dálnic a silnic první třídy v Česku by v příštích deseti letech mělo jít až 160 miliard korun. Při odborné diskusi to dnes řekl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Plánovány jsou například kontinuální opravy dálnic D5 a D8. ŘSD chce zároveň více investovat do své techniky.

"Vedle výstavby nových komunikací nesmíme zanedbávat ani jejich údržbu, kde jsme ještě nedávno měli obrovský dluh. To se rychle mění. Díky zásadním investicím do údržby a rekonstrukcí se kvalita stávající dálniční a silniční sítě výrazně zlepšila," uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Podotkl, že stát chce v tomto trendu pokračovat.

Podle Mátla půjdou investice do oprav především do údržby dálnic, například na D5 nebo D8. Zhruba dvě pětiny peněz určených na opravy a údržbu jde na dálnice, zbylá část na silnice první třídy. Velká část peněz určených na opravy by měla jít z evropských fondů.

ŘSD zároveň chce navyšovat investice do svého technického vozového parku. "V posledních letech se výrazně zlepšila akceschopnost naší mechanizace v údržbě komunikací v zimních měsících. Tu bychom chtěli i do budoucna udržet, ba naopak stále zlepšovat," poznamenal Mátl. Podle něj jde o jednu z priorit státní organizace.

Opravy jsou financovány ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Jeho výdaje v příštím roce meziročně vzrostou o tři miliardy 130,5 miliardy korun. Zároveň je to o 10,5 miliardy korun více, než bylo původně plánováno. ŘSD by podle současných plánů mělo hospodařit s více než 60 miliardami korun.

V Česku se nyní jezdí po více než 1300 kilometrech dálnic. Další desítky kilometrů mají přibýt letos.