Cime 2 kvartál 2024

Na opravy a novostavby silnic mají letos jihomoravští silničáři 1,4 miliardy Kč

Brno (ČTK) - Na opravy a novostavby jihomoravských silnic druhé a třetí třídy mají letos krajští silničáři k dispozici 1,4 miliardy korun. Radní Jiří Crha (ODS) předpokládá, že by mělo přibýt během roku ještě zhruba 200 milionů korun z přebytku rozpočtu, řekl dnes na tiskové konferenci. V plánu je 45 staveb, které buď pokračují z loňska nebo teprve začnou. Částka je srovnatelná s loňským rokem a zhruba o polovinu vyšší než v letech předchozích. Díky vyšším investicím Crha předpokládá, že se výrazněji zvýší procento silnic v dobrém stavu a naopak sníží procento silnic ve špatném a nejhorším stavu.

Silničáři částku na investice složili ze tří částí. Jde o 550 milionů korun z rozpočtu Jihomoravského kraje, 455 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury a 400 milionů z programu IROP, tedy z evropských dotací. V dalších letech už evropské peníze budou výrazně nižší. V programovacím období do roku 2027 získá kraj dohromady zhruba jednu miliardu korun.

Jednou z největších staveb je obchvat Čebína na Brněnsku, který se staví od loňska a letos má být dokončený. Jednou z velkých staveb bude zahájení opravy šesti kilometrů silnice ze Zastávky u Brna směrem do Velké Bíteše, v Brně se bude opravovat část Staré dálnice a k vyšší bezpečnosti přispěje přestavba křižovatky u Předklášteří. Ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák zmínil také opravu Masarykovy ulice na průtahu Modřicemi či Černovickou ulici v Brně. Zhruba za 200 milionů korun se bude také opravovat 18 mostů, jejichž mnohdy špatný stav je celorepublikovým problémem. Jde třeba o mosty v Brodě nad Dyjí, Drnholci, v Jevišovicích či dva mosty u Mladkova.

Kraj se stejně jako všechny ostatní dodnes potýká s tím, že při vzniku krajů na přelomu tisíciletí získaly kraje do majetku silnice ve špatném stavu a stát se na jejich opravách řadu dalších let nepodílel. Kraje tak léta neměly šanci stav silnic skokově zlepšit.

Na stavu vozovek se podepsala i letošní zima, která byla častým střídáním mrazů a teplot nad nulou pro silnice jednou z nejhorších za poslední roky. "Výtluků je hodně a snažíme se je nyní provizorně opravovat studenou směsí," řekl investiční ředitel Jindřich Hochman. V zimě nejsou v provozu obalovny a s důkladnější opravou je třeba čekat do jara.