Komatsu potřebu bagr

Na opravované D1 mezi Koberovicemi a Humpolcem skončí dopravní omezení 28. září

Humpolec (Pelhřimovsko) 23. září (ČTK) - Na opravované dálnici D1 mezi Koberovicemi na 81. kilometru a Humpolcem na 90. kilometru skončí dopravní omezení 28. října. Přechodné značení tam začnou pracovníci odstraňovat v neděli, sdělila dnes ČTK mluvčí stavební firmy Eurovia CS Iveta Štočková. Provoz kvůli tomu bude v obou směrech stahovaný do jednoho jízdního pruhu. Omezení podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) skončí v úterý před hlavní odpolední dopravní špičkou.

Podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla by o prvním říjnovém víkendu měly být bez omezení průjezdné i zbývající dva rekonstruované úseky D1. "Vypadá to, že o příštím víkendu, tedy na přelomu září a října, ta modernizace z pohledu řidiče kompletně skončí," řekl. Stavební firmy na D1 ještě modernizují úseky mezi Velkým Beranovem a Měřínem na Vysočině a mezi Devíti kříži a Ostrovačicemi v Jihomoravském kraji.

Mezi Koberovicemi a Humpolcem zatím auta projíždějí dvěma zúženými pruhy po obou stranách D1. "Práce aktuálně probíhají ve středním dělicím páse," uvedla Štočková. Doplnila, že po uvolnění hlavní trasy dálnice budou stavbaři dokončovat práce mimo dálniční těleso, pracovat budou ještě také na odpočívce Speřice. "Tyto práce budou probíhat mimo zimní technologickou přestávku do konce května 2022," uvedla.

Cena rekonstrukce 8,8 kilometru dálnice mezi Koberovicemi a Humpolcem je podle smlouvy 1,097 miliardy Kč bez DPH. Podle webu ŘSD tam stavební práce začaly v září 2019.

Devítiletá rekonstrukce dálnice D1 stála 24 miliard korun. Oproti původně předpokládaným nákladům je to zhruba o dvě miliardy méně, řekl minulý týden při bilancování projektu generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Dokončení projektu bylo původně plánováno na rok 2018, termín se dvakrát posouval. Zrekonstruována byla část D1 mezi Mirošovicemi u Prahy a Kývalkou u Brna.