husqvarna

Na obnově lanovky na Ještěd bude kraj spolupracovat s městem a dalšími subjekty

Liberec 7. března (ČTK) - Na obnově lanovky na Ještěd v Liberci, která patří Českým drahám, se budou podílet čtyři subjekty. Memorandum o spolupráci dnes podepsali zástupci dopravce s Libereckým krajem, Libercem a společností TMR Ještěd, jež provozuje skiareál na tomto kopci. Rekonstrukce lanovky potrvá roky a vyžádá si řádově stovky milionů korun.

"Dohoda je na tom, že společně všechny podepisující strany sestaví technické zadání takzvané studie proveditelnosti, kterou budeme potřebovat udělat pro to, abychom se mohli závazně rozhodnout, které z těch řešení budeme ve výsledku realizovat. To znamená obnova lanovky buď ve stávající trase nebo v té prodloužené," řekl dnes ČTK po jednání náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Jiří Ješeta. Předpokládá, že na studii proveditelnosti se začne pracovat v dubnu a její vyhotovení potrvá řádově měsíce. Lanovka patří podle Ješety do "rodinného stříbra" Českých drah. "Proto ji chceme znovu opravit, a to v takové podobě, která nabídne obyvatelům a návštěvníkům Liberce a celého Libereckého kraje co nejvíce benefitů," dodal.

Visutá lanová dráha je mimo provoz od konce října loňského roku, kdy po přetržení tažného lana spadla jedna ze dvou kabin, při nehodě zemřel průvodčí. V kabině pro 35 lidí byl sám. Třinácti cestujícím ve druhé kabině se nic nestalo, zůstala viset na nosném laně 15 metrů nad zemí. Průvodčímu se podařilo aktivovat záchrannou brzdu a kabinu, která po přetržení tažného lana prudce sjížděla zpátky k dolní stanici, zastavit. Jen základní oprava není podle výrobců lanovek, které oslovily České dráhy, možná s ohledem na technické normy.

Rozsáhlejší modernizace potrvá roky a vyžádá si stovky milionů korun. "Odborníci proces rekonstrukce lanové dráhy odhadují na tři až čtyři roky, u nové lanovky na čtyři až pět let," uvedl liberecký primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Osobně se přiklání k variantě prodloužení lanovky ke konečné tramvaji v Horním Hanychově, která je vzdálená od současné spodní stanice lanovky zhruba 650 metrů. K tomu ale bude nutná změna územního plánu. "Z hlediska veřejné dopravy je lepší, když bude lanovka končit u tramvajové trati, ale nechceme to za každou cenu," řekl primátor. Hlavním cílem města je totiž to, aby byl provoz lanovky obnoven co nejdříve. "Je to ikonická stavba Liberce a v našem zájmu je, aby obnovení provozu bylo maximálně urychleno," dodal Zámečník.

Dvoukabinovou lanovku na Ještěd vybudovala v letech 1932 až 1933 na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Několikaletou odstávku kvůli modernizaci už jednou zažila, mimo provoz byla v letech 1971 až 1975. Loňská tragédie byla první v její téměř devadesátileté historii. Současná lanovka má na délku téměř 1200 metrů, dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, vrchní u hotelu s vysílačem o 400 metrů výš. V nejvyšším bodě u podpěry se lanovka dostává 30 metrů nad zem. Ročně přepravila kolem čtvrt milionu cestujících.