Cime 3 kvartal 2024

Na obchvatu H. Brodu jsou stále omezené práce kvůli zrušení stavebního povolení

Havlíčkův Brod (ČTK) - Stavební práce na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu jsou stále omezené kvůli tomu, že pro něj soud v dubnu zrušil stavební povolení. Provádějí se nezbytné úpravy kvůli konzervaci rozestavěných částí podle rozhodnutí příslušného úřadu. Na objektech, jichž se rozsudek soudu netýká, pracují stavbaři podle harmonogramu, pokud je to možné. ČTK to sdělil Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Stavbu čtyřkilometrového obchvatu ŘSD zahájilo na konci roku 2019. Zrušením stavebního povolení letos soud vyhověl žalobě soukromého zemědělce Miroslava Hrtúse. ŘSD s ním je podle Bučka v kontaktu. "Pokud to jen bude možné, budeme hledat cestu k nějakému konsenzu, který by odblokoval stávající stav," uvedl.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu staví od prosince 2019 sdružení firem Strabag, M-Silnice a Porr, které zakázku získalo za cenu 1,6 miliardy korun bez DPH. Obchvat měl podle dřívějších informací začít sloužit koncem příštího roku. Podle Bučka se zatím nedá říci, jaký dopad bude mít rozhodnutí soudu na uvedení obchvatu do provozu nebo na náklady stavby.

Rozhodnutí o provedení nezbytných úprav kvůli konzervaci stavby vydal krajský odbor dopravy. Příslušný stavební úřad také kontroluje provádění těchto úprav. "Naší snahou společně se zhotovitelem stavby je pracovat a dokončit ty stavební objekty, na kterých pracovat můžeme," doplnil Buček. V následujících dvou měsících by tam měly být například uvedené do provozu některé přeložky vedlejších silnic. Podrobnosti ke stavbě obchvatu jsou na webu ŘSD.

Nová část silnice propojí výpadovku I/34 na Žďár nad Sázavou a Pardubice se silnicí I/38 směřující na Jihlavu. Městu s 22.800 obyvateli by měla ulevit od části tranzitní dopravy.