husqvarna

Na MMR vzniká analytický útvar, pomoci má hlavně při řešením dostupnosti bydlení

Praha 28. března (ČTK) - Na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) vzniká strategicko-analytický útvar. Jím získaná data by měla pomoci především při řešení dostupnosti bydlení a získání přehledu o kvalitě služeb ve městech a obcích. Úřad zároveň tvoří nové oddělení, které bude mít na starosti kvalitu dostupnosti bydlení. K plánování bytové výstavby a možnostem financování má přispět užší spolupráce s Evropskou investiční bankou (EIB). ČTK to dnes sdělil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Ministerský analytický útvar, který zahrnuje více oddělení, se soustředí na strategie regionální politiky. Bude je aktualizovat a dohlížet na jejich plnění spolu s Ústavem územního rozvoje v Brně, který pod MMR spadá. "Zároveň po vzoru obdobných útvarů v zahraničí bude jakýmsi informačním a datovým korpusem, tak aby důležitá rozhodnutí vedení ministerstva byla založena na faktech a přispěla ke zlepšení kvality života občanů v našich regionech," uvedl Bartoš.

K řešení problematiky bydlení chce Bartoš využít zkušenosti ze zahraničí, minulý týden se proto s viceprezidentkou EIB Lilyanou Pavlovovou domluvil na výraznějším zapojení poradenského centra banky. Cílem je podle Bartoše nastavit trvalý rámec pro dlouhodobé plánování výstavby, podmínky udržitelnosti a zvolení vhodného způsobu financování včetně získání soukromých investic.

Bartoš u otázky bydlení vidí dále legislativní nedostatky. V Česku podle něj chybí zákon o podpoře bydlení, který by obcím umožnil vypořádat se s bytovou nouzí. MMR také pracuje na věcné novele stavebního zákona, který by se měl nyní na přelomu měsíce dostat do meziresortního řízení. "Naší ambicí je v budoucnu v rámci stavebního zákona dotáhnout i celý proces územního plánování a pořizování regulačních plánů," dodal.

V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova podle poslední analýzy iniciativy Za bydlení za rok 2020 může v ČR být až 62.000 domácností. V nich může žít až kolem 166.000 lidí, z nich až 51.000 dětí. Problémy s bydlením kvůli bytové nouzi, nadměrným nákladům nebo hrozící ztrátě bydlení může mít až 600.000 domácností, týkat se to může kolem milionu lidí. S prudkým zdražením energií a přílivem uprchlíků z Ukrajiny se situace na trhu s bydlením ještě zhoršila.

Bartoš dříve řekl, že v souvislosti s ukrajinskými běženci je třeba podpořit obecní bytové fondy a veškeré formy bydlení, tedy soukromou výstavbu, družstevní nebo nájemní bydlení i moderní způsob tzv. baugruppe neboli spolkové bydlení.