husqvarna

Na místě zkrachovalého projektu v Liberci bude 500 bytů, první jsou obsazené

Liberec 27. března (ČTK) - Na místě zkrachovalého projektu firmy ECE, která chtěla v centru Liberce postavit další obchodní centrum, bude čtvrť Nový Perštýn s až 500 byty. První stovku bytů Rezidence Kaskády už developer nabídl, během tří dnů byly všechny s výjimkou tří rezervované nebo prodané. K nastěhování přitom budou až v příštím roce. Stavbu od začátku provázejí komplikace, problémem jsou také strmě rostoucí ceny stavebních materiálů, řekl ČTK Tomáš Kučera, místopředseda představenstva společnosti LIF, které pozemky patří.

"Máme tam skluz daný složitostí zakládání, bylo potřeba odstřelovat podloží. Stavba tak nabrala dvouměsíční skluz, který se snažíme dohonit," uvedl Kučera. Ještě větším problémem je ale podle něj zdražování stavebních materiálů. "Potýkáme se s velkou eskalací stavebních nákladů o zhruba 20 procent takřka na všech položkách, na některých je to i 100 procent, třeba na železe. Samozřejmě to ovlivňuje plánování dalších etap, protože z hlediska developera je velice těžké mít pod kontrolou stavební náklady," dodal.

Navzdory strmě rostoucím cenám materiálů a stavebních prací zatím Kučera nepředpokládá, že by se ceny u již rezervovaných bytů zvyšovaly. "K tomu bychom přistupovali jen velmi neradi, samozřejmě by to pak muselo být v nějakém stavu takzvané vyšší moci," řekl.

Investor počítá s výstavbou 440 bytů ve čtyřech etapách a dalších zhruba 55 bytů by mělo vzniknout v samostatné etapě pro seniory. "Mělo by jít buď o malometrážní byty nebo seniorhaus s nějakými službami. Uvažujeme, že by to bylo formou družstva a pro členy by byly vyhrazené prostory se všemi službami, které senioři potřebují," uvedl Kučera. Podobný projekt teď vzniká v centru Liberce nedaleko krajského úřadu. Rezidence RoSa by měla nabídnout pro seniory 98 bytů a další služby, tam ale půjde o nájemní bydlení.

Rostoucí náklady nekomplikují stavby jen soukromým investorům, potýká se s nimi například i Liberecký kraj. Ohrožena je například plánovaná výstavba parkovacího domu v sousedství sídla Libereckého kraje za 196 milionů korun. Firma BAK, která zakázku vyhrála, upozornila podle krajské mluvčí Andrey Fulkové, že není schopna za současné situace cenu dodržet. Obavy má vedení kraje také o stavbu centra urgentní medicíny za 2,7 miliardy korun. Tam zatím dodavatel vybrán nebyl, lhůta pro podání nabídek se opakovaně posouvá, aktuálně končí 5. dubna.